Princip fungování POC Antigenních testů
Antigenní test detekuje virové bílkoviny. Tyto tzv. „rapid antigen testy“ odhalují nemocné na vrcholu infekce, kdy je v těle nejvyšší koncentrace těchto bílkovin. Právě u takových lidí je nejvyšší riziko přenosu nákazy na jiné osoby. Oproti RT-PCR testům je výhodou nižší náročnost na odbornost zdravotnického personálu při odběru, možnost vyhodnocení testu přímo na místě odběru a rychlost tohoto vyhodnocení (čas od odběru vzorku po zjištění výsledku nepřesahuje 30 minut) a až 10x nižší cena. Naopak nevýhodou je, že nejsou tak citlivé jako standardní RT-PCR testy používané pro přesné určení nakažených dle algoritmu Ministerstva zdravotnictví.
Průběh testu
Při příchodu Vás identifikují, mějte u sebe Občanský průkaz, nebo Cestovní pas, s sebou mějte také průkaz pojištěnce. Dostanete eŽádanku, bude trvat 3-5 minut, než zdravotník tuto administrativu zvládne. Odběr bude trvat cca. 1-2 min., pro testovaného je samotný odběr stejný jako u PCR testů, tzn. výtěr nosní dutiny speciální tyčinkou. Provedení, vyhodnocení a zaevidování výsledku testu zabere 15 - 35 minut.
Na odběrovém místě byste tak měli dohromady strávit přibližně 20 až 40 min., v závislosti na vytížení a provozních možnostech konkrétního odběrového místa.
Ministerstvo zdravotnictví ČR připravilo také krátké instruktážní video, můžete se tedy podívat, co vás případně čeká. Připraveno je také instruktážní video pro praktické lékaře a ambulantní specialisty, kteří by se chtěli zapojit mezi odběrová místa.
Bezpečnost a spolehlivost testu
Testy nejsou nebezpečné, pokud je provádějí pouze proškolení zdravotníci. Proto musí být každé odběrové místo zaregistrované a zdravotníci proškolení. Chápeme, že výtěr nosohltanu není příjemnou záležitostí. Dbejte proto pokynů zdravotníka, aby se zajistilo, že odběr proběhne v pořádku a zároveň to bude pro vás minimálně diskomfortní.
Pro určení spolehlivosti a chybovosti antigenních testů se používají výpočty tzv. specificity a senzitivity.
Senzitivita se měří poměrem pozitivně otestovaných antigenním testem proti všem nakaženým (včetně lidí kteří vyšli z antigenního testu negativně, i když referenční RT-PCR test vyšel pozitivně). Dle informace z tiskové konference 26.11. 2020 (Státní zdravotní ústav – Ostrava) mají antigenní testy dovážené do ČR senzitivitu v rozmezí 81 % až 98 %. To znamená že negativní výsledek z antigenního testování nemusí znamenat, že nejste nakažen s takovou spolehlivostí, jako PCR test.
Specificita se měří poměrem negativně otestovaných antigenním testem proti všem nenakaženým (včetně lidí, kteří vyšli z antigenního testu pozitivně, i když referenční RT-PCR test vyšel negativně). Antigenní testy obecně mají vysokou míru specificity. To znamená že člověk, kterému vyšel pozitivně antigenní test je s vysokou mírou pravděpodobnosti nakažen.
Může mi být otestování antigenním testem odmítnuto?
Ano, vyšetření se neprovádí u osob, které absolvovaly z důvodu onemocnění COVID-19 izolaci minimálně v rozsahu podle platného mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví a zároveň u nich neuplynulo více než 90 dnů od prvního RT-PCR testu s pozitivním výsledkem. Také se neprovádí u osob, kterým byl v posledních 5 dnech proveden test metodou RT-PCR s negativním výsledkem.