Přejít k hlavnímu obsahu
Od 1. 9. nebudou testy na covid hrazeny pojišťovnou. Hrazeny budou rozočkovaným osobám, dětem a několika dalším výjimkám.

Problémy a nezdary, které mohou při testování Ag testy nastatPraktický lékař mi nechce napsat eŽádanku.

Pro POC antigenní test eŽádanku nepotřebujete. Pokud potřebujete žádanku na PCR test, protože máte příznaky, nebo jste rizikový kontakt nakaženého, má praktický lékař povinnost vám eŽádanku napsat.

Chci se nechat otestovat (POC antigenní test), ale nemohu se dostavit na odběrová místa.

Plošné testování POC antigenními testy není povinné, proto mobilní týmy k dispozici nejsou, je nutné se dostavit na některé z odběrových míst.  Pokud máte o dobrovolné antigenní otestování zájem, můžete také kontaktovat svého praktického lékaře, je možné, že antigenní testování provádí. Totéž může platit pro vašeho stomatologa, gynekologa atd. Podívejte se na mapu a najděte si nejlepší místo u některého z vašich lékařů.

Můj praktický lékař není dostupný (dovolená, nemoc,...) a potřebuji eŽádanku.

Pro testování POC antigenními testy už praktického lékaře nepotřebujete. Pokud sháníte žádanku na PCR test, praktičtí lékaři za sebe obvykle mají sehnaný zástup. Pokud jste se zrovna trefili do situace, že váš praktický lékař zástup nemá, můžete kontaktovat KHS. Ty jsou ale bohužel nyní přetížené a může trvat, než se Vám na ni podaří dovolat. Nicméně tam Vám taky mohou eŽádanku vydat, když jim popíšete situaci- tedy že PL nebyl pro vás dostupný.

Mám podezření na covid. Mám jít na POC antigenní test, nebo PCR test? Nebo si můžu vybrat?

Pokud máte příznaky onemocnění koronavirem, nebo jste byli v rizikovém kontaktu s pozitivně testovaným, kontaktujte svého praktického lékaře a řiďte se jeho pokyny. Nejspíše vás buď pozve k sobě do ordinace na antigenní test, nebo vám napíše eŽádanku na PCR test. 

Mohu testování odmítnout?

Plošné preventivní testování POC antigenními testy ano. Pokud vám je vystavena eŽádanka praktickým lékařem- máte příznaky, či hygienou- jste rizikový kontakt, je vaší povinností se na testy dostavit. V takovém případě půjde o PCR test, ne antigenní test.

Testování zaměstnanců, OSVČ apod. má svá pravidla, viz rozcestník.


Související opatření