Přejít k hlavnímu obsahu

SlovenskoVstup na území

Pro všechny osoby od věku 12 let + 2 měsíce s výjimkou tranzitu a řidičů nákladní dopravy platí povinnost se registrovat v systému https://korona.gov.sk/ehranica/.  Platí povinnost nastoupit izolaci v domácím prostředí, která končí při bezpříznakovém průběhu 10. dnem nebo negativním výsledkem PCR testu podstoupeného nejdříve 5. den izolace. Výjimku z povinné izolace mají osoby s ukončeným očkováním, osoby tranzitující, řidiči mezinárodní dopravy a osoby cestující za specifickými účely. 

Očkované osoby

Slovensko uznává jako doklad o očkování covid pas nebo národní certifikát s QR kódem pro účely vstupu na Slovensko zatím platnost certifikátu není omezena.

-       v případě dvoudávkového schématu: 14 dní po aplikaci druhé dávky

-       v případě jednodávkového schématu: 21 dní po aplikaci vakcíny,

-       v případě očkování po prodělání onemocnění COVID-19 v posledních 180 dnech: 14 dní po aplikaci první dávky.

Pro využití služeb na Slovensku je platnost certifkátu omezena na 1 rok (počítá se s omezením na 9 měsíců od 1.2.2022). Ubytování v hotelech nebo přístup na do aquaparků či na večírky a oslavy je navíc možné pouze s posilující dávku vakcíny nebo s očkováním + negativním testem (režim OP+).

Testované osoby

Slovensko neuznává  překonání onemocnění COVID-19 jako doklad o bezinfekčnosti pro účely vstupu na území.

Osoby s prodělaným covidem

Slovensko neuznává  překonání onemocnění COVID-19 jako doklad o bezinfekčnosti.

Děti

Děti do věku 12 let + 2 měsíce se řídí režimem rodičů a nevztahuje se na ně povinnost registrace přes příjezdový formulář. Na děti starší věku 12 let + 2 měsíce se vztahují stejná pravidla jako na dospělé osoby.

Příjezdový formulář

Elektronická registrace před cestou z České republiky na Slovensko je povinná pro všechny osoby starší 12 let s výjimkou tranzitu, provádí se prostřednictvím formuláře ehranice (korona.gov.sk/ehranica).

Podmínky na místě

Na Slovensku platí nouzový stav. Možnosti využití služeb a účasti na akcích se liší pro osoby očkované posilující dávkou nebo očkované s aktuálním negativním testem (turistické ubytování, wellness, oslavy a večírky), osoby očkované (restaurace, účast na běžných sportovních a kulturních akcích) a neočkované osoby jen s negativním testem (využití sportovních zařízení v exteriéru vč. lanových drah a vleků, dálková hromadná doprava). Doporučujeme podmínky ověřit na stránkách   Velvyslanectví ČR v Bratislavě či na portálu korona.gov.sk.

Postup při nákaze covidem

Pozitivně testovaná osoba je povinna nastoupit izolaci, která může probíhat v domácím prostředí, nebo v hotelovém zařízení (pobyt platí pozitivně testovaná osoba sama). Pozitivně testovaná osoba bude oslovena pracovníkem příslušného regionálního úřadu veřejného zdravotnictví, který ověří kontakty pozitivně testované osoby a též podmínky izolace. Izolace končí 14. dnem po odebrání vzorku, pokud se v posledních 3 dnech izolace neobjevily klinické příznaky onemocnění COVID-19. Pokud se v průběhu posledních 3 dnů izolace klinické příznaky objeví, posoudí způsobilost k ukončení izolace lékař. Podrobnější informace najdete na korona.gov.sk.

Tranzit

Osoby, které Slovenskem pouze projíždějí, nemusí předkládat doklad o bezinfekčnosti ani se registrovat formulářem e-hranice. Průjezd automobilem je omezen na předepsané trasy.  Doba průjezdu je omezena na 8 hodin,   zastavovat lze pouze za účelem čerpání pohonných hmot.  Během tranzitu je možná i  změna dopravního prostředku - např.  příjezd po zemi na mezinárodní letiště v Bratislavě a následný odlet z něj.

Užitečné kontakty

  • Velvyslanectví ČR v Bratislavě:

Tel.: +421/2/59203303,
e-mail: consulate_bratislava@mzv.cz,

  • policie 158,
  • rychlá lékařská pomoc při vážných nehodách a náhlých onemocněních ohrožujících život 155.

Podrobné informace: Zda je třeba test před vycestováním, po něm, jaké pravidla platí pro očkované se dozvíte na webu Ministerstva zahraničních věcí

Návrat do ČR

Od 27.10.2021 došlo ke změně pravidel při návratu do ČR pro:

  • očkované osoby (s ukončeným očkováním + 14 dní) a osoby s prodělaným onemocněním COVID-19, bez nutnosti testů, pouze s příjezdovým formulářem,
  • děti do dovršení věku 12 let bez nutnosti testů a příjezdového formuláře,
  • ostatní osoby s povinností příjezdového formuláře testů.

Detaily opatření na webu Pravidla návratu do ČR.

 

Souhrnné informace k cestování do všech států světa naleznete na stránkách COVID 19 Rozcestník - aktuální informace k cestám do zahraničí | Ministerstvo zahraničních věcí České republiky (mzv.cz).

 


Mohlo by vás ještě zajímat

  • Při cestování je důležitý cestovní doklad! Nepotřebujete ho vyměnit? Podívejte se do návodu Gov.cz, jak si nechat cestovní pas vyměnit již za 5 dnů.