Doporučení pro zvládání nouzového stavu
Být v nějaké formě izolace nebo v karanténě může být velmi náročné. Pokud je to možné, stále udržujte po tento čas své sociální kontakty prostřednictvím online světa. Snažte se zachovat vlastní zvyklosti a co možná největší neměnnost. Je důležité vyváženě jíst, mít dostatek spánku a odpočinku, snažit se také o fyzickou a mentální aktivitu. Je dobré používat metody zvládání stresu, které u vás již dříve fungovaly a prokázaly se jako účinné. Je spousta způsobů snižování stresu, jako je třeba relaxace či meditace.
O základních doporučeních pro udržení psychického zdraví se dozvíte v tématu Duševní hygiena.
Pokud cítíte, že si potřebujte s někým promluvit, ať už o konkrétním problému, či si jen tak popovídat, obraťte se na jednu z krizových linek. Jejich seznam najdete v tématu Psychologická pomoc.
Doporučení pro zvládání soužití v době nouzového stavu
Trávení karantény v páru či rodině může být výhodou i nevýhodou. S partnerem a rodinou se můžete vzájemně podpořit, ale také hrozí, že si časem „začnete lézt na nervy.“
Co dělat, aby nedocházelo ke konfliktům?
- Zásadní je obrnit se dávkou trpělivosti a tolerance – s pandemií se pravděpodobně výrazně změní dynamika vašeho soužití a každému bude trvat jinak dlouho, než se se situací sžije.
- Snažte se čas rozdělit na ten strávený společnými aktivitami a na čas, který každý z vás věnuje sám sobě.
- Pokud jsou v domácnosti také děti, snažte se rozdělit si péči o ně.
- Doba je náročná i z hlediska obav a starostí – o zdraví blízkých, o budoucnost. Snažte se s partnerem o svých obavách mluvit.
- Své pocity v sobě neduste, snažte se o nich s partnerem i dětmi mluvit. Pokud spory vyřešíte hned, daleko méně hrozí, že se situace vyhrotí.
- Nezapomeňte, že i na děti situace doléhá. Nevídají se s kamarády, nemají kde vybít svou energii. Pokud se vám najednou zdá prostor bytu menší než obvykle, zkuste se jít na chvíli projít na čerstvý vzduch. Malá procházka vám jistě prospěje.
- Udělejte si nějakou malou radost– pusťte si film, uvařte společně s rodinou, či si zahrajte společenskou hru.