Životní situace a Aktuální opatření jsou aktuální dle PES 5. Na AJ se pracuje.

homeZvířataPravidla a doporučení

Zvířata a nákaza covid-19

Existují velmi vzácné případy, kdy se i domácí zvířata nakazila covidem-19. O vlivu této nemoci na zvířata je zatím jen velmi málo informací, proto se k vašemu zvířeti chovejte jako k jakémukoli jinému členovi domácnosti, a chraňte ho tak, že v případě podezření na nákazu covidem-19 s ním omezíte kontakt na minimum.

Nezapomeňte, že viry se mohou přenášet na zvířecí srsti, proto si před i po kontaktu se zvířetem důkladně umyjte a vydesinfikujte ruce. Nenechte cizí osoby hladit vašeho domácího mazlíčka.

Návštěva veterináře

Před návštěvou veterináři vždy zavolejte a zkonzultujte s ním nutnost osobní návštěvy. V čekárně buďte jen nezbytně nutnou dobu a dodržujte rozestupy mezi ostatními klienty. Zakrýt si ústa i nos rouškou je samozřejmostí. Snažte se nedotýkat předmětů, kterých se dotýkali lidé před vámi (například kliky, zábradlí).

Veterináře vždy informujte, pokud si myslíte, že jste se setkali s osobou v karanténě či s podezřením na covid-19!

Venčení

Pro venčení psů platí výjimka ze zákazu vycházení – lze venčit i po 21. hodině, ale pouze do 500 metrů od bydliště. Jindy lze venčit bez omezení. Při pobytu venku však mějte nasazenou roušku a dodržujte rozestup minimálně 2 metry od ostatních.

Venčení v izolaci či karanténě

Pokuste se požádat někoho ve vašem okolí o venčení vašeho mazlíčka po dobu, kdy se nacházíte v karanténě či izolaci. V takovém případě zvýšeně dbejte při předávání pejska veškerých hygienických doporučení – mějte nasazenou ochranu dýchacích cest (roušku, respirátor), ideálně si nasaďte rukavice, či si ruce důkladně umyjte a vydesinfikujte.

Venčit pejska může osoba v izolaci pouze v případě, že není žádná osoba v jejím okolí, která by to mohla učinit za něho. V takovém případě jděte s pejskem ven pouze na nezbytně nutnou dobu. Během venčení se důsledně vyhýbejte místům s vyšší koncentrací osob.


Související opatření