Přejít k hlavnímu obsahu

ZvířataTato Životní situace je archivována. Text níže nemusí být aktuální.

 

Pravidla a doporučení

Zvířata a nákaza covid-19

Existují velmi vzácné případy, kdy se i domácí zvířata nakazila covidem-19. O vlivu této nemoci na zvířata je zatím jen velmi málo informací, proto se k vašemu zvířeti chovejte jako k jakémukoli jinému členovi domácnosti, a chraňte ho tak, že v případě podezření na nákazu covidem-19 s ním omezíte kontakt na minimum.

Nezapomeňte, že viry se mohou přenášet na zvířecí srsti, proto si před i po kontaktu se zvířetem důkladně umyjte a vydesinfikujte ruce. Nenechte cizí osoby hladit vašeho domácího mazlíčka.

Návštěva veterináře

Před návštěvou veterináře je lepší zavolat a zkonzultovat s ním nutnost osobní návštěvy. Přestože již neplatí žádná zvláštní opatření, nadále doporučujeme dbát na zvýšenou hygienu rukou a dodržování přiměřených rozestupů od ostatních klientů. V čekárně buďte jen nezbytně nutnou dobu. Snažte se nedotýkat předmětů, kterých se dotýkali lidé před vámi (například kliky, zábradlí).

Veterináře vždy informujte, pokud si myslíte, že jste se setkali s osobou v karanténě či s podezřením na covid-19!

Venčení v izolaci 

Pokuste se požádat někoho ve vašem okolí o venčení vašeho mazlíčka po dobu, kdy se nacházíte v izolaci. Při předávání pejska dbejte veškerých hygienických doporučení – mějte nasazenou ochranu dýchacích cest, nejlépe respirátor bez výdechového ventilu (FFP2 či KN 95), ideálně si nasaďte rukavice, či si ruce důkladně umyjte a vydezinfikujte.

Venčit pejska může osoba v izolaci pouze v případě, že není žádná osoba v jejím okolí, která by to mohla učinit za něho. V takovém případě jděte s pejskem ven pouze na nezbytně nutnou dobu. Během venčení se důsledně vyhýbejte místům s vyšší koncentrací osob. Samozřejmostí je nasazení respirátoru bez výdechového ventilu. 

Časté dotazy k tomuto tématu

Jsou otevřeny salony pro zvířata?
Mohu se jezdit starat o koně do stáje?
Mohu venčit psa, když jsem v izolaci?
Mohu jít koupit domácímu zvířátku jídlo, pokud jsem v izolaci?
Může se domácí mazlíček nakazit covidem-19?
Mohou domácí zvířata přenášet covid-19?