Přejít k hlavnímu obsahu

Zvířata



Pravidla a doporučení

Zvířata a nákaza covid-19

Existují velmi vzácné případy, kdy se i domácí zvířata nakazila covidem-19. O vlivu této nemoci na zvířata je zatím jen velmi málo informací, proto se k vašemu zvířeti chovejte jako k jakémukoli jinému členovi domácnosti, a chraňte ho tak, že v případě podezření na nákazu covidem-19 s ním omezíte kontakt na minimum.

Nezapomeňte, že viry se mohou přenášet na zvířecí srsti, proto si před i po kontaktu se zvířetem důkladně umyjte a vydesinfikujte ruce. Nenechte cizí osoby hladit vašeho domácího mazlíčka.

Návštěva veterináře

Před návštěvou veterináři vždy zavolejte a zkonzultujte s ním nutnost osobní návštěvy. V čekárně buďte jen nezbytně nutnou dobu a dodržujte rozestupy mezi ostatními klienty. Během celé návštěvy je nutné mít ústa i nos zakryta respirátorem či jiným ochranným prostředkem bez výdechového ventilu či chirurgickou rouškou. Snažte se nedotýkat předmětů, kterých se dotýkali lidé před vámi (například kliky, zábradlí).

Veterináře vždy informujte, pokud si myslíte, že jste se setkali s osobou v karanténě či s podezřením na covid-19!

Venčení v izolaci či karanténě

Pokuste se požádat někoho ve vašem okolí o venčení vašeho mazlíčka po dobu, kdy se nacházíte v karanténě či izolaci. Při předávání pejska dbejte veškerých hygienických doporučení – mějte nasazenou ochranu dýchacích cest, nejlépe respirátor bez výdechového ventilu, ideálně si nasaďte rukavice, či si ruce důkladně umyjte a vydesinfikujte.

Venčit pejska může osoba v izolaci pouze v případě, že není žádná osoba v jejím okolí, která by to mohla učinit za něho. V takovém případě jděte s pejskem ven pouze na nezbytně nutnou dobu. Během venčení se důsledně vyhýbejte místům s vyšší koncentrací osob. Samozřejmostí je nasazení respirátoru bez výdechového ventilu. 

Časté dotazy k tomuto tématu

Jsou otevřeny salony pro zvířata?
Mohu se jezdit starat o koně do stáje?
Mohu venčit psa, když jsem v karanténě nebo v izolaci?
Mohu jít koupit domácímu zvířátku jídlo, pokud jsem v izolaci či karanténě?
Může se domácí mazlíček nakazit covidem-19?
Mohou domácí zvířata přenášet covid-19?