Přejít k hlavnímu obsahu
Od 27. 7. od 21 hod. do 28. 7. do 02 hod. dojde k plánovanému výpadku systému Reservatic (rezervace na očkování).

ČeskoPodmínky na území ČR

Roušky a další hygienická opatření

Venku není povinnost mít nasazenou ochranu dýchacích cest, také ji nemusíte mít v osobním automobilu. Povinná je venku, pokud jde o místo s velkým počtem osob (koncert, veletrh apod.). Ve vnitřních prostorách ale ano, stejně tak v prostředcích veřejné dopravy. A to ochranu dýchacích cest s účinností alespoň 94%, bez výdechového ventilu, např. respirátor FFP2 či KN95, nebo nanorouška. Podrobnější informace se dozvíte v okruhu Roušky a respirátory.

Od osob z jiné domácnosti dodržujte 2 m rozestupy a pravidelně si dezinfikujte ruce. Jde o preventivní opatření, abyste se covidem nenakazili. Nainstalujte si také eRoušku, pokud ještě nemáte. Pokud se během cest setkáte s někým, kdo je následně pozitivně testován na covid, budete to vědět. Budete vědět, že se musíte na chvíli vzdálit od svých blízkých, abyste je ochránili. A tutéž službu budete moci prokázat svým kontaktům, pokud budete mít pozitivní test vy. Nemusíte se bát, eRouška pracuje s bluetooth, nikoliv polohovými údaji. Pozná jen, že jste se v době rizika s jinou osobou (která má také eRoušku) setkali, ale nebude vědět, kde jste se setkali. 

I když k tomu léto láká, chraňte především zdraví své a svých blízkých. Nové mutace jsou nakažlivější, než koronavirus, který se šířil v létě 2020. Vyhýbejte se lidem, o kterých nevíte, zda nejsou bezinfekční, sahejte co nejméně na předměty na veřejných místech (kliky, zábradlí,...), případně si pak ihned vydezinfikujte ruce. Pokud jedete na dovolenou s osobami mimo vaši domácnost, ideálně všichni splňujete pravidlo O-N-T. Stejně to budete potřebovat v ubytování, restauracích apod. A nebojte se si to i vzájemně ověřit pomocí aplikací Tečka a čTečka. 

Ubytování

Hotely, penziony, hostely a podobná zařízení mohou poskytovat ubytovací služby, a to osobám, které prokáží bezinfekčnost. Tedy že splňují pravidlo O-N-T. Ubytovat se pak lze na 7 dnů, poté se musí znovu prokazovat splnění O-N-T.

Podrobně se tématu věnuje samostatná životní situace.

Doprava (cesta autem a veřejnou dopravou)

Ve veřejné dopravě (MHD, vlaky, meziměstské autobusy, atd.) je povinnost mít nasazenou ochranu dýchacích cest s účinností min. 94 % a bez výdechového ventilu, v osobních automobilech nikoliv.  

Obchody a služby

Maloobchod i provozovny služeb jsou otevřeny. Stejně tak obchodní centra, trhy, veletrhy atd.

Konkrétní pravidla pro vstup se mohou lehce lišit, najdete je vypsané v okruhu Obchody a služby. V každém případě pak musíte splňovat pravidla bezinfekčnosti (pravidlo O-N-T).

Zábava a kultura

Různé druhy aktivit mohou mít specifická pravidla s ohledem na to, kolik lidí se jich účastní, v jakých probíhají podmínkách apod. Obecně je povoleno setkávání se na akcích v maximálním počtu 500 osob ve vnitřních prostorách a 1000 osob venku, pokud přítomní prokáží bezinfekčnost.

Pokud nevíte, kam se během dovolené podívat, jaká akce se koná v okolí, nebo kde je hezká vyhlídka, můžete hledat inspiraci např. na Kudy z nudy.

Užitečné kontakty

  • národní informační linka ke koronaviru 1221,
  • krizová linka 112,
  • záchranná služba 155,
  • policie 158,
  • hasiči 150.

 

Závěrem: Text k České republice, na rozdíl od ostatních zemí, není doplňován Ministerstvem zahraničních věcí.