Přejít k hlavnímu obsahu

Mýty o nemoci covid-19Covid neexistuje

Hoax: Tento hoax se objevuje ve stovkách podob. Jeho smyslem je utvrdit čtenáře v tom, že žádná pandemie ve skutečnosti neexistuje a vše je jen „promyšlený” podvod na ovládnutí lidstva.

Vysvětlení: Pandemie je hromadný výskyt infekčního onemocnění bez prostorového omezení. WHO prohlásila SARS-CoV-2 za pandemii 11.3.2020. Do 3.11. se celosvětově nakazila téměř 47 milionů a 1,21 milionů lidí nákaze podlehlo. Veškeré argumenty o neexistenci pandemie jsou v tomto případě liché.

5G sítě šíří koronavirus

Hoax: „Koronavirus a jeho šíření má souvislost s 5G sítěmi.“

Vysvětlení: SARS-CoV-2 je kapénkový virus, který se přenáší kašlem, kýcháním či kontaktem s kontaminovaným povrchem. V žádném případě není jeho šíření možné pomocí rádiových vln. Stejně tak neexistuje žádný vědecký důkaz, který by prokázal jakýkoliv vliv elektronických signálů na lidský imunitní systém nebo strukturu DNA.

WHO prohlásila, že Covid je jen viróza

Hoax: K rozšíření došlo na základě rozhovoru v diskuzním pořadu Prima Partie, kde Lenka Zlámalová pronesla: „Světová zdravotnická organizace (WHO) aktuálně vydala úplně novou studii, je to dokonce takzvaná meta-studie, která dává dohromady data asi ze sedmdesáti studií z celého světa, ze kterých se ukazuje že nebezpečnost toho viru, smrtnost toho viru, je násobně nižší, než se uvádělo. Původní čísla byla 3,4% ty poslední, o kterých se mluvilo, byly mezi 1% a 0,4%. Tak WHO, což stále je snad nějaká autorita říká, že to je 0,23%. Aby měli diváci představu, to je na úrovni ne chřipky, ale běžných viróz. Takže mě by zajímalo, jak bude vláda a nový ministr zdravotnictví, jak se postaví k tomuto. Protože pokud zjistíme, že ta situace je takováto, tak ta tvrdá plošná opatření jsou naprosto neadekvátní.“

Vysvětlení: Následující nepravdivé tvrzení bylo následně šířeno zejména v dezinformačních skupinách na sociálních sítích. Vysvětlení tohoto hoaxu najdete zde.