Přejít k hlavnímu obsahu

RouškyTato Životní situace je archivována. Text níže nemusí být aktuální.

Nošení roušek poškozuje zdraví

Hoax

Různé varianty tvrzení: „Roušky poškozují imunitní systém. Na roušce se množí bakterie. Roušky způsobují onemocnění. WHO původně nedoporučila používání roušek.“

Vysvětlení

V současné době neexistuje žádný důkaz o tom, že by nošení roušek jakýmkoliv způsobem oslabovalo imunitní systém. Nesmyslem je také to, že by se pod rouškou hromadil CO2, který by nám následně ubližoval. Molekuly CO2 jsou tak malé, že pro ně není žádným problémem projít přes jakoukoliv roušku. Na vnitřní stranu roušky se dostanou pouze bakterie, které sami vydechujete, pokud budete roušku správně používat a po každém použití ji vyperete či vyvaříte, nemůže dojít k zásadnímu množení.

Taktéž není jakýkoliv důkaz, že by roušky způsobovaly jakákoliv onemocnění. Jediným možným zdravotním problémem způsobeným nošením roušky může být alergická reakce pokožky na materiál ze které rouška je (pokud takovou alergií trpíte).

Ano, WHO skutečně nedoporučila v první vlně používání roušek. Nebylo to ale z toho důvodu, že by byla neúčinné, ale ze strachu z jejich nesprávného užívání. Pokud jsou roušky používány správně, jsou dle WHO účinnou ochranou proti šíření koronaviru.

Zde je vysvětlení celého hoaxu.

Nebo zde.