Přejít k hlavnímu obsahu

SMS s pozitivním výsledkem



Tato Životní situace je archivována. Text níže nemusí být aktuální.

SMS s falešným pozitivním výsledkem

Hoax

„Známá známé šla na test s její dcerou. Zaregistrovali se, ale jelikož tam bylo spousta lidí, tak po třech hodinách čekání odešli. Za několik dní jim přišla SMS s tím, že jsou obě pozitivní.“

Vysvětlení

Stejný hoax se objevuje již od jara 2020 v různých úpravách po celém světě. Lidí, kteří znají někoho, kdo stejný příběh prožil jsou údajně desítky. Žádná z osob, které se tento příběh stal ovšem nikdy není schopna dodat jakýkoliv důkaz – např. SMS zprávu ve které by bylo číslo testu nebo jméno laboratoře. Pokud se jich zeptáte na důkazy, obvykle svůj příspěvek s tvrzením o „pozitovním test“ smažou.

Z logického hlediska je ovšem příběh nereálný, a to z několika důvodů: Pokud jste posláni na test přes elektronickou žádanku, tak nečekáte na test hodiny. Čekací doba je obvykle max. jednu hodinu. K zaregistrování, poučení a přiřazení konkrétní osoby ke konkrétnímu testu dochází až těsně před testem (po vystání fronty). Do té doby jste pouze v systému e-žádanek a nemůžete tak dostat zprávu o pozitivním testu, protože systém neví, na jaké odběrné místo se dostavíte. Jediná možnost, kdy může dojít k chybnému odeslání SMS je při chybném zadání rodného čísla, nebo když žadatel chybně zadá telefonní číslo. V tomto ojedinělém případě se ovšem nejedná o systémovou chybu.

Vysvětlení celého hoaxu. Podobný případ, který se šíří například na Slovensku.

Chybovost PCR testů

Hoax

Tento hoax pochází zejména z videa právníka Reinera Fuellmicha, ve kterém mj. tvrdí: „Pravděpodobnost toho, že pozitivní výsledek testu je falešně pozitivní, je mezi 89 – 94 % neboli téměř jistá.“

Vysvětlení

Podle studie Oxfordské univerzity se přesnost PCR testů pohybuje mezi 95-99 %. To samé dokazují i jiné studie. Výsledky řady dostupných studií PCR testů ukazují, že nereagují s žádnými jinými viry, včetně jiných koronavirů.

Vysvětlení celého hoaxu. 

Studie Oxfordské univerzity.

Výsledky řady dostupných studií PCR testů. 

Automaticky pozitivní test

Hoax

„Pokud se nedostavíte na hygienou nařízený test po kontaktu s nakaženým, jste automaticky bráni jako pozitivní.“ / „Testy, které laboratoře nestihnou daný den otestovat jsou automaticky brány jako pozitivní.“

Vysvětlení

Pokud Vám hygiena nařídí test po kontaktu s nakaženým a umístí Vás do karantény, máte dvě povinnosti. Na test dorazit a dodržet karanténní opatření. Pokud se na test nedostavíte, hrozí vám finanční pokuta, ale v žádném případě nebudete bráni jako pozitivní. Výsledek je možné určit až na základě provedeného testu. Pokud se nestihnou všechny vzorky otestovat v jeden den, testují se den další. Toto je vidět například i na počtu pozitivních testů, kdy pondělky mívají zdaleka nejnižší množství nových pozitivních případů, jelikož o víkendu se méně testuje, a proto není nutné dodělávat vzorky z minulých dní.

Vysvětlení celého hoaxu. Další vysvětlení.