Přejít k hlavnímu obsahu

Testování



Tato Životní situace je archivována. Text níže nemusí být aktuální.

 

Umístění nanočipu při testování

Hoax

„Při testování dohází k umístění nanočipu do mozku testovaného“. Celý obsah.

Vysvětlení

Na obrázku, který tento hoax v různých obměnách doprovází, je ve skutečnosti mikročip, na kterém je uložena bible. Tento článek byl publikován již v roce 2009.

Vysvětlení celého hoaxu. Článek z roku 2009. Osvětlení metodiky odběru. 

Testovací sady obsahují očkování a poškozují mozkovou membránu

Hoax

„Smyslem očkování je údajně získat kontrolu nad lidmi, kterým je očkování provedeno, případně je pomocí testovací sady člověk nakažen nemocí Covid-19. Dalším problémem testů má údajně být poškození membrány před mozkem.“

Text hoaxu se objevuje v mnoha různých obměnách a je šířen zejména v dezinformačních skupinách na sociálních sítích.

Vysvětlení

Podobné hoaxy se objevují již od jara nejen v ČR, ale po celém světě. Dle odborníků se jedná o nesmyslná tvrzení. Provedení testů nemůže v žádném případě narušit tzv. krevní mozkovou bariéru. Testy z nosohltanu jsou prováděny již desítky let a nejedná se tedy o žádnou novinku, která by se objevila spolu s novým koronavirem. Nesmysl je také to, aby bylo pomocí testů cokoliv do nosohltanu umístěno, testovací sady jsou sterilní.

Vysvětlení celého hoaxu. 

Další podobné hoaxy

Falešná čísla z testovacích míst

Hoax

„V ČR je 138 testovacích míst, každé testovací místo udělá 4-6 testu za hodinu. Za 8 hod je to max. 48 testu, krát 138 je 6624 testu denně. A teď otázka. Kde se bere těch 33 000 testovaných?“

Vysvětlení

Příspěvek má několik faktických nedostatků: V první řadě je v ČR momentálně více jak 170 odběrových míst a stále přibývají nová místa, kde je možné nechat se otestovat.

Stejně tak je nepravdivé to, že odběrové místo udělá pouze 4-6 testů za hodinu. Na většinu míst je možné se nyní objednat a některá místa zvládají za hodinu klidně i několik desítek testů. Pokud budeme vycházet z toho, že za hodinu je možné udělat například 30 testů (tedy každé dvě minuty jeden), vyjde nám denní počet testů při 170 odběrových místech na počet 40 800. Což je přibližně uváděná kapacita odběrových míst v ČR.

Vysvětlení celého hoaxu.