Přejít k hlavnímu obsahu

Úmrtí na/s covidemTato Životní situace je archivována. Text níže nemusí být aktuální.

 

Běžná úmrtí svedena na covid

Hoax

„Před třemi dny zemřel kolegovi tchán na klasický infarkt. V pitevní zprávě nemocnice uvedla, že zemřel na Covid. Když kolega s manželkou chtěli vysvětlení, dostali se až k řediteli nemocnice a ten jim po hádce přiznal, že to mají tak nařízené a mají tak i větší odměny. To není lež, to se opravdu stalo mému kolegovi. A tak je to z většinou umrtíma. Jen nám lžou, straší a manipulují s námi.“

Vysvětlení

Jedná se o hoax, který se objevuje v různých obměnách již od tzv. první vlny. Jednou musejí úmrtí falšovat nemocnice z důvodu nařízení „shora”, podruhé nabízejí finanční odměnu pozůstalým, pokud budou souhlasit s uvedením úmrtí na Covid-19, ve třetí variantě prosí o uvedení úmrtí na Covid-19 pohřební služby z důvodu vyššího příplatku. Všechny hoaxy ale mají společné rysy - vždy chybí místo, kde se věc stala, chybí jméno nemocnice, název pohřební služby. Vždy se příběh stal příbuznému známého. Na žádost o důkaz tyto osoby zásadně neodpovídají a odkazují se pouze na své tvrzení. Podstatné ovšem je, že nic jako příčina úmrtí na Covid-19 neexistuje.

Do lékařský zpráv se maximálně uvádí, zda daná osoba byla testována na přítomnost koronaviru SARS-CoV-2 zapříčiňující onemocnění Covid-19, nebo ne. Je tedy absolutně nesmyslné, aby v pitevní zprávě byla jen příčina úmrtí Covid-19.

Vysvětlení celého hoaxu, další vysvětlení.