Přejít k hlavnímu obsahu

Pandemická pohotovost skončila o půlnoci z 4. na 5. května 2022.

Změní vakcína moje DNA?Ne, nezmění. 

mRNA vakcíny jsou nyní poprvé použité pro rutinní vakcinaci lidí. Jejich vývoj však trvá již téměř 20 let. V minulosti byl vývoj mRNA vakcín dovedený do stádia klinických hodnocení, ale vakcíny byly nestabilní a vyvolávaly slabou imunitní odpověď organismu. Tyto problémy ale byly vyřešeny, nebylo však možné s těmito vylepšenými vakcínami provést klinická hodnocení, protože nebyla ve světě žádná epidemie. 

mRNA vakcíny neobsahují DNA, která tvoří náš genom. mRNA vakcíny neobsahují živý virus a nemohou tedy vyvolat onemocnění. Je to pouze úsek RNA, ve kterém je vložena informace pro tvorbu jedné bílkoviny viru SARS-CoV-2, která je klíčová pro reakci našeho imunitního systému.

mRNA nevstupuje do té části buňky (jádro), kde je uložený náš genom. Bílkovina se z mRNA předlohy vyrobí v části buňky (cytoplazma), která je od jádra, a tedy i našeho genomu oddělena membránou. Vakcína s ním tedy nemůže reagovat a ani ho měnit. Řada běžných virů, kterými se infikujeme opakovaně v životě, jsou RNA viry a náš genom nemění (rhinoviry – původci rýmy, chřipka).

mRNA vakcíny je možné relativně snadno upravit, pokud je chceme využít proti jinému viru a jejich výroba je ve srovnání s jinými typy vakcín rychlejší. mRNA vakcíny zcela jistě otevírají novou éru prevence infekčních virových onemocnění.

Původní autorka textu: RNDr. Ruth Tachezy, Ph.D.

Shrnutí v 15 sekundách můžete vidět na kanále Youtube