Životní situace a Aktuální opatření jsou aktuální dle PES 5. Na AJ se pracuje.

question_answerProdlevy v trasování a testováníByl jsem v rizikovém kontaktu s pozitivně testovaným. Vím to od něj, hygiena mi ještě nevolala a už je to více jak 2 dny.

Kapacita hygieniků je nyní nadměrně vytížená, jde o odborné pracovníky, není možné jich během několika měsíců sehnat stovky navíc. Proto je nejrychlejší, když své kontakty obvoláte sami. Pokud se Vám do toho nechce, využijte Samotrasovací formulář. Hygiena už Vám pravděpodobně po více než 48 hod, od pozitivního výsledku Vašeho kontaktu, nezavolá. Pravděpodobnost u nákazy u Vašich kontaktů už není tak vysoká jako u Vás a s každým další kontaktem klesá. Každopádně se ihned odeberte do izolace a pozorujte svůj zdravotní stav. Následný postup závisí na tom, zda se u Vás projeví příznaky nákazy během pěti dnů od kontaktu.

  1. příznaky nákazy se projevily - kontaktujte svého obvodního lékaře, který Vám vystaví eŽádanku, a v co nejbližším možném termínu se dostavte na odběr - pokud máte možnost, jeďte na drive in odběrová místa, přičemž Vás může i někdo odvést, když budete mít oba nasazenou roušku, otevřené okénko a nebudete v autě na nic zbytečně sahat - pokud bude výsledek Vašeho testu pozitivní, dejte to vědět svým kontaktům a informujte obvodního lékaře, který Vám poví, jak dále s léčbou, případně Vám napíše neschopenku
  2. příznaky nákazy se neprojevily dejte to vědět Vašim kontaktům, ti mohou ukončit svou izolaci počkejte ještě 5 dní (celková délka preventivní karantény je 10 dní), poté můžete karanténu ukončit

pozn.: rizikový kontakt je kontakt v uzavřeném prostoru, na vzdálenost kratší 2m, kdy ani jedna strana nemá roušku či respirátor.

 

Byl jsem na testu před více než 24hod, ale ještě mi nepřišel výsledek.

Počkejte ještě dalších 24hod, zpoždění může způsobit technická komplikace, nebo příliš dlouhá fronta. Buďte po tu dobu v izolaci. Pokud Vám ani pak oznámení o výsledku nepřijde, volejte prioritně na konkrétní odběrové místo, kde Vám test provedli. Seznam s kontakty najdete na stránkách Ministerstva zdravotnictví. Ve formuláři mohl být špatně uvedený údaj. Volat můžete také na Linku 1221, kde mohou do systému testování nahlédnout. Myslete ale na to, že operátoři linky nejsou zdravotníci. Tudíž Vám dle zákona nemohou sdělit pozitivitu, pouze negativitu. V případě pozitivity Vám mohou říct jen, že výsledek vidí, ale sdělit Vám ho nemohou. To víceméně znamená, že pozitivní jste a už je to informace, se kterou můžete pracovat. Nevolejte na hygienu. S tímto Vám tam nepomohou.