shopping_bagObchodní centraPravidla a doporučení

V obchodních centrech zůstávají otevřeny jen prodejny se základním sortimentem – to jsou především prodejny potravin, léků a drogerie. Jiné obchody jsou v obchodních centrech uzavřeny. V obchodních centrech s prodejní plochou přesahující 5 000 m2 nemohou být otevřena stravovací zařízení. Zákaz v obchodních centrech s prodejní plochou nad 5 000 m2 se týká také výdejních okének, výjimkou jsou kurýrní služby, které v těchto zařízeních můžou vyzvedávat jídlo na rozvoz. 

Do obchodů a nákupních center lze chodit max. ve 6 lidech. Výjimku mají členové jedné domácnosti (typicky rodiče s dětmi). Plocha 15m^2 provozovny musí být vyhrazena pro jednoho zákazníka. V provozovnách menších, než 15m^2 nebude toto omezení platit pro osoby mladší 15 let a držitele průkazu osoby se zdravotním postižením. V případě provozoven větších, než 15m^2 se toto pravidlo nebude vztahovat na děti mladší 6 let doprovázející jiného zákazníka. 

Držitelé průkazu osob se zdravotním postižením budou mít přednostní právo vstupu do provozoven, aby nemuseli čekat ve frontách. Obchodníci nebudou smět od osob s kočárkem vyžadovat použití nákupního vozíku a dítě v kočárku se nebude započítávat do počtu povolených lidí na prodejní ploše. Prodejní plochou se rozumí plocha přístupná zákazníkům včetně té pod umístěnými stojany, zkušební kabinky, pulty a plochou za pulty, kterou využívají prodavači. Nezapočítávají se do ní sklady, kanceláře apod. Nutná jsou také režimová a organizační opatření a managment front (uvnitř i venku).

V obchodních centrech je vypnuté Wi-Fi připojení a není možné využívat prostory k odpočívání (např. lavičky, křesla, sedačky apod.)

Související otázky a odpovědi najdete v tématu Maloobchod.


Související opatření