local_post_officePoštaPravidla a doporučení

Pošty jsou otevřené. Fungují ale v omezeném režimu. Přehled otevírací doby pošt najdete zde. Na poštách je rovněž možné stále využívat službu Czech POINT.

Po celou dobu musíte mít roušku a dodržovat rozestupy. Roušku mějte nasazenou i pokud přebíráte poštou doručovanou zásilku doma. Pokud budete něco podepisovat, je dobré vzít si vlastní propisku.

Pošta se neřídí Nařízením omezení maloobchodu, je ale povinná zabezpečit odpovídající hygienická opatření, která mohou být jiná např. dle velikosti pobočky. Doporučujeme řídit se nařízeními konkrétní pobočky.

Před vstupem do budovy pošty nebo převzetím zásilky si vydezinfikujte ruce. Doručované zboží můžete pro větší bezpečnost otevřít venku tak, aby bylo riziko přenosu nákazy co nejnižší.

Doručování

Pošta nadále doručuje dopisy i balíky domů. Pokud nebudete doma zastiženi, zásilka bude uložena na poště, kde si ji můžete vyzvednout. Úložní doba zásilek na pobočce se do odvolání prodloužila na 30 dnů pro dopisy a na 15 dnů pro balíky.

Pro větší bezpečí sebe i doručovatelů můžete využít službu bezkontaktního doručení na kód.

Pokud jste v karanténě nebo izolaci a potřebujete převzít zásilku, informujte o tom pobočku pošty. Pak se uplatní speciální pravidla pro doručování osobám v karanténě či izolaci.

Pokud máte na poště uložený balík, který je možné vyzvednout na identifikační kód, bude balík vydán tomu, kdo sdělí správný identifikační kód spolu se jménem a příjmením adresáta nebo podacím číslem zásilky. Toto nelze využít u zásilek doručovaných do vlastních rukou.


Související opatření