Životní situace a Aktuální opatření jsou aktuální dle PES 5. Na AJ se pracuje.

maps_ugcKdo by se neměl nechat očkovat?I když se ve vzácných případech může stát, že má vakcína nežádoucí účinky, stále je jejich propuknutí mnohem méně pravděpodobné, než že se nemocí nakazíte. A následně třeba nakazíte i někoho dalšího.

Nicméně jsou skupiny, které by se, alespoň zatím, očkovat neměly. A některým ani nebude očkování umožněno.

DĚTI

Očkování na covid-19 nebude přístupné malým dětem. Na dětech neprobíhaly klinické studie vakcíny, proto její dopad na děti není zatím zdokumentován. Není tedy vyloučeno, že v budoucnosti bude možné očkovat i děti, ale nestane se tak dřív, než pro ne bude vakcína schválena Evropskou unií.

Vakcína Pfizer má dolní věkový limit očkovaného 16 let. Moderna pak 18 let.

OSOBY SE SILNÝMI ALERGIEMI

Pokud jste těžký alergik, poraďte se o podání vakcíny se svým alergologem či praktickým lékařem. Je možné, že vám nedoporučí se nechat očkovat. 

Obecně by se neměl nechat očkovat nikdo s alergií na nějakou ze složek vakcín, naopak by neměly vadit běžné alergie, jako na pyl, či kočky. Platí, abyste závažnost své alergie před registrací na očkování konzultovali se svým lékařem.

OSOBY S PORUCHAMI IMUNITY

Je na ošetřujícím lékaři, aby posoudil, zda pro vás má vakcína smysl. Pokud netrpíte silnou poruchou, může pro vás být vakcína extrémně potřebná. Pokud ale trpíte silnou poruchou imunity, je možné, že by vám ani vakcína nepomohla. 

Tyto informace neplatí, pokud máte oslabený imunitní systém z jiného důvodu, než je porucha imunitního systému (např. onkologické onemocnění, transplantace). V takovém případě se můžete podívat do prioritních skupin, kdy se očkování naopak doporučuje.

TĚHOTNÉ A KOJÍCÍ ŽENY ŽENY

Pokud jste těhotná, nebo své dítě ještě kojíte, vždy se poraďte ohledně očkování s vaším ošetřujícím lékařem- gynekologem, či praktikem. Z důvodu nedostatku údajů se má podávání vakcíny v těhotenství zvážit pouze v případě, pokud možné přínosy převáží jakákoli potenciální rizika pro matku a plod. Není známo, zda se vakcíny vylučují do lidského mateřského mléka. Studie na zvířatech nenaznačují přímé ani nepřímé škodlivé účinky na reprodukční toxicitu. 

Pokud se důvodně domníváte, že byste mohla být těhotná, ověřte si to u svého gynekologa před podstoupením očkování. Po konzultaci s ním budete vědět, zda očkování můžete absolvovat, nebo ho budete muset odložit.