Přejít k hlavnímu obsahu

Posilovací dávkaPo ukončení základního očkovacího schématu je pro prodloužení účinnosti vakcín doporučena aplikace posilovací dávky.

První posilovací dávka

První posilovací dávka se podává:

 • osobám starším 5 let po uplynutí 3 měsíců od data ukončení předešlého očkování (v závislosti na kombinaci vakcín proti covid-19 se může časový odstup lišit),
 • vakcínami Comirnaty, Comirnaty Junior, Comirnaty BA.1, Comirnaty BA.4/BA.5, Spikevax, Spikevax BA.1, Jcovden, Nuvaxovid, VidPrevtyn – více viz: Informace o dostupných vakcínách,
 • u praktických lékařů, v očkovacích centrech bez rezervace, na očkovacích místech po předchozí registraci – více na Registrace na očkování.
 • pojištěncům ČR na náklady zdravotních pojišťoven (a dalších pojištěnců viz Očkování specifických skupin),
 • samoplátcům, tedy všem občanům bez veřejného zdravotního pojištění, na jejich vlastní náklady,

V případě, že máte nárok na posilovací dávku, protože vám uplynuly 3 měsíce od základního očkování, přijde vám automaticky zvací SMS na posilovací dávku ve formátu:

CPOJ 32xx28xx22 se muze registrovat na posilujici davku ockovani proti Covid-19. Kontaktujte praktickeho lekare nebo se registrujte na crs.mzcr.cz. 

Druhá posilovací dávka

Očkování druhou posilovací dávkou je doporučeno před podzimním obdobím všem v rámci prevence zvýšeného výskytu respiračních onemocnění.

Druhá posilovací dávka se podává:

 • s odstupem 3 měsíců od první posilovací dávky (v závislosti na kombinaci vakcín proti covid-19 se může časový odstup lišit)
 • osobám starším 5 let vakcínou Comirnaty BA.4/BA.5 více viz: Informace o dostupných vakcínách,
 • osobám starším 12 let vakcínami Comirnaty BA.1, Comirnaty BA.4/BA.5 a Spikevax BA.1
 • pojištěncům ČR na náklady zdravotních pojišťoven (a dalších pojištěnců viz Očkování specifických skupin)
 • samoplátcům, tedy všem občanům bez veřejného zdravotního pojištění, na jejich vlastní náklady
 • u praktických lékařů, v očkovacích centrech bez rezervace, na očkovacích místech po předchozí registraci Registrace na očkování

V případě, že máte nárok na posilovací dávku, protože vám uplynuly 3 měsíce od základního očkování, přijde vám automaticky zvací SMS na posilovací dávku ve formátu:

CPOJ 32xx28xx22 se muze registrovat na posilujici davku ockovani proti Covid-19. Kontaktujte praktickeho lekare nebo se registrujte na crs.mzcr.cz. 

Výběr očkovacího místa

Pro registraci na posilovací dávku využijte postup registrace stejný jako pro první dávku. Postup naleznete v samostatné Životní situaci. Registrovat se můžete přes Centrální rezervační systém pod tlačítkem „Posilovací dávka: Registrace“. Při registraci přes Centrální rezervační systém je nutné se registrovat se stejným telefonním číslem, které bylo uloženo v systému ISIN při posledním zadávání údajů (tedy poslední očkování či testování). V případě, že při registraci narazíte na problém, kontaktujte telefonickou podporu 1221.

Pokud se rozhodnete pro očkování u praktického lékaře, neregistrujte se přes Centrální rezervační systém, ale termín si sjednejte přímo u Vašeho praktického lékaře.

Výběr očkovacích center, ve kterých není nutná rezervace najdete zde: Přehled očkovacích míst (uzis.cz) při výběru tlačítka „bez registrace a rezervace“.

Osoby v režimu samoplátců se registrují na registrační stránce pro samoplátce.

Certifikát o provedeném očkování

Certifikát o provedeném očkování se generuje ihned po provedeném očkování, a to bez ohledu na výběr očkovacího místa.

Certifikát si můžete stáhnout na Portál očkování, nebo přímo v aplikaci Tečka. Pokud certifikát nemůžete najít nebo se nemůžete přihlásit, kontaktujte telefonickou podporu 1221, nebo navštivte podporu aplikace Tečka na Nápověda pro aplikaci Tečka.

Certifikát je platný ihned po podání očkovací látky. A v tuto chvíli podle dodatku k Nařízení Evropského parlamentu a rady (EU 2021/953) je platný neomezeně. Nicméně v případě vycestování si platnosti certifikátů ověřte u Ministerstva zahraničních věcí, protože každý zahraniční stát upravuje podmínky platností certifikátu samostatně.

Časté dotazy k tomuto tématu

Nedaří se mi registrovat na registrace.mzcr.cz, ale 3 měsíce po 2. dávce mám.
Jaké jsou výhody očkování posilovací dávkou?
Chrání posilující dávka očkování i proti novým variantám koronaviru?