Přejít k hlavnímu obsahu

Obdržel jsem SMS o pozitivním výsledkuPři pozitivním výsledku testu přichází testované osobě kromě SMS o výsledku testu z laboratoře, také úvodní SMS z centrálních systémů Chytré karantény následného (nebo obdobného) znění:

Pro Alexandr B. (r.n. XXXX): bylo u vas potvrzeno onemocneni covid-19. Doporucujeme dodrzovat pravidla IZOLACE dle pokynu na https://covid.gov.cz/poz do DD.MM. Kontaktujte sveho lekare pro informace o lecbe a pro pripadne vystaveni neschopenky. Dekujeme, KHS

V této SMS je odkaz na podrobnější  informace o podmínkách případné izolace.

IZOLACE

Izolace je epidemiologický termín pro omezení pohybu nemocného a nakaženého člověka na jedno místo, aby se snížil jeho kontakt se zdravými osobami, a tak se minimalizovalo i riziko jejich nákazy.

Její minimální délka je 7 dnů.

Pokud Vám byla izolace nařízena, je nutno ji dodržovat, izolace je povinnost daná zákonem a za její porušení jsou stanoveny sankce.

Uvědomte si, že jste nakažliví a můžete ohrozit kohokoliv ve svém okolí. Pokud sdílíte domácnost s dalšími osobami, udělejte maximum pro to, abyste je nenakazili. Je velmi časté, že nakažený v domácnosti nakazí i její další členy.

Pokud můžete strávit izolaci samostatně, např. na chatě, využijte toho. Zvláště pokud sdílíte domácnost s osobami z rizikových skupin ohrožených závažnějším průběhem, jako jsou senioři, lidé s chronickým onemocněním (onemocnění oběhové soustavy, onkologičtí pacienti, osoby s diabetem) zvláště s onemocněním imunity.

Pokud toto nelze, alespoň rozdělte domácnost na část pro osoby zdravé a část pro nemocného (alespoň 1 pokoj, lépe samostatnou část bytu nebo domu s vlastním sanitárním zařízením). V části pro nemocného by měl být jen sám nemocný a neměly by tam chodit zdravé osoby (v této části je pravděpodobnost velkého množství viru a zdravý jedinec by se mohl již při krátkém pobytu v tomto prostoru nakazit). V části pro zdravé by měli být jen zdraví a neměl by tam chodit nemocný.

Nebuďte v přímém kontaktu s dalšími osobami. Pokud např. potřebujete jídlo nebo nákup, požádejte rodinného příslušníka, souseda, kamaráda, využijte donáškové služby, někde fungují i dobrovolníci, a jídlo nebo nákup si nechte donést za dveře. Počkejte, až osoba odejde a teprve pak si jídlo nebo nákup vyzvedněte. Toto dodržujte nejen vůči osobám mimo domácnost, ale i vůči zdravým v rámci jedné domácnosti.

Pokud do části pro zdravé opravdu musíte, např. do koupelny, na toaletu, případně do kuchyně, dodržujte základní protiepidemická opatření 3R („roušky-ruce-rozestupy“). Všichni přítomní by měli mít po celou dobu respirátor alespoň třídy FFP2. Pravidelně si myjte ruce vodou a mýdlem, používejte dezinfekci. Co nejvíce prostor větrejte. Pokud je to možné, buďte v místnosti sami, pokud ani to nelze, udržujte si co největší odstup od ostatních a v prostorech buďte co nejkratší dobu. Po odchodu nemocného by se měly dezinfikovat podlahy a používané plochy (vypínače, kliky, madla, ovladač od televize, kuchyňská linka, stoly, židle atd.). Pokud nemáte oddělené sociální zařízení, choďte na ně až po zdravých osobách, používejte vlastní ručník a dezinfikujte po sobě (toaletu, prkénko, splachovadlo, vypínače, kliky, podlahy atd.).

Použité prádlo určené k praní hromaďte ve své části, kde pobýváte. Při nahromadění většího množství prádla ho vyperte samostatně po praní zdravých členů domácnosti, na co nejvyšší teplotu, popř. přípravkem určeným k dezinfekci prádla.

Mějte vlastní odpadkový koš, nejlépe uzavřený. Používejte silnostěnný pytel na odpadky. Po naplnění pytel zavažte tak, aby se nerozvázal, vydesinfikujte ho, nechte za dveřmi a požádejte jiného rodinného příslušníka, aby ho za vás vyhodil.

Nechoďte mimo domácnost a nepřijímejte žádné návštěvy.

Sledujte svůj zdravotní stav, v případě zhoršování Vašich potíží kontaktujte svého praktického lékaře nebo specialistu, u kterého se léčíte se svým základním onemocněním. Tak jako u jiných onemocnění, pokud to Váš zdravotní stav bude vyžadovat, volejte zdravotnickou záchrannou službu na lince 155.

Ukončení izolace

Izolace končí po 7 dnech od odběru prvního pozitivního testu, který provedl zdravotnický pracovník, a to v případě, že poslední 2 dny nemáte příznaky. V opačném případě se izolace prodlužuje po celou dobu trvání příznaků plus 2 dny bez příznaků, pokud nelze příznaky onemocnění jinak vyloučit (například pokud se jedná o chronický stav). Praktický lékař Vám také ukončí pracovní neschopnost nebo ošetřování člena rodiny. Den odběru je počítán jako den 0 izolace.

Izolaci nelze předčasně ukončit absolvováním PCR testu. 

e-Neschopenka

V případě pozitivního výsledku kontaktujte svého praktického lékaře, který Vám doporučí další postup. Také Vám, pokud potřebujete, vystaví dočasnou pracovní neschopnost (eNeschopenku). Pokud jste rodič, kontaktujte praktického lékaře dítěte, který Vám doporučí další postup a také Vám, pokud potřebujete, vystaví ošetřování člena rodiny (OČR).

Informace k certifikátu o prodělaném onemocnění