Přejít k hlavnímu obsahu

Pandemický zákonPandemická pohotovost byla ukončena o půlnoci z 4. na 5. květen 2022.

Tato Životní situace je archivována. Text níže nemusí být aktuální.

 

Pandemický zákon

Pandemický zákon je označení, které se vžilo pro zákon č. 94/2021 Sb. Dnem jeho účinnosti vstoupila Česká republika do stavu pandemické pohotovosti. Ve stavu pandemické pohotovosti Ministerstvo zdravotnictví a krajské hygienické stanice (vč. Hygienická stanice hlavního města Prahy) mohou vyhlašovat mimořádná opatření, která mají za cíl zmírňovat rozšíření pandemie nemoci covid-19. Stav pandemické pohotovosti může být ukončen usnesením Poslanecké sněmovny přijatým na návrh vlády nebo jedné pětiny všech poslanců (40 poslanců).

Mimořádná opatření

Jsou konkrétní opatření určené k řešení krizové situace a odstranění nebo zmírnění následků způsobených pandemií covidu-19.
Mimořádnými opatřeními lze omezit některá práva a svobody a uložit konkrétní povinnosti. Zejména jimi mohou být omezovány obchody a služby, či být stanovovány podmínky jejich provozu.

Pokud hledáte přehledně zpracovaná platná pravidla, podívejte se do naší sekce Aktuální opatření. U každého opatření zvlášť je tam uvedena jeho platnost a zobrazit si tam můžete i Opatření, jejichž účinnost nastane v budoucnosti. A pokud se nechcete prokousávat právnickým jazykem, podívejte se do Životních situací, kde opatření vykládáme na praktických příkladech lidskou řečí.


Související odkazy a zdroje