Přejít k hlavnímu obsahu

Byl jsem identifikován jako rizikový kontaktTato Životní situace je archivována, nemusí již být aktuální.

RIZIKOVÝ KONTAKT

Rizikový kontakt je kontakt nakaženého člověka se zdravým, při kterém může dojít k přenosu nemoci covid-19 z tohoto infekčního člověka na člověka zdravého.

DOPORUČENÝ POSTUP

Sledujte svůj zdravotní stav. Pokud se u vás v průběhu následujících dnů vyskytnou příznaky podobné nachlazení, viróze nebo chřipce, kontaktujte svého praktického lékaře, který vás vyšetří a v případě nutnosti vám vystaví žádanku na RT-PCR test.

Dodržujte základní protiepidemická opatření 3R („roušky-ruce-rozestupy“). Noste respirátor alespoň třídy FFP2 vždy, když nejste sami. Pravidelně si myjte ruce vodou a mýdlem, používejte desinfekci. Co nejvíce větrejte. Snažte se udržovat odstup od ostatních. 

Omezte návštěvy a zejména styky s rizikovými skupinami (senioři, chroničtí pacienti). Vyhýbejte se hromadným akcím. Vždy noste respirátor.

Pokud je pozitivně testován někdo, s kým sdílíte společnou domácnost, udělejte maximum pro to, abyste se případně nenakazili. Je velmi časté, že nakažený nakazí i další členy domácnosti, a to i přes to, že jsou očkovaní. V domácnosti totiž bývá velmi intenzivní kontakt nakažených a zdravých osob, a vylučovaného viru je tak velké množství, že překoná imunitu po prodělání onemocnění nebo očkování.