Přejít k hlavnímu obsahu

eRouškaTento článek byl archivován, tedy informace v něm obsažené již nemusí být aktuální.

Ministerstvo zdravotnictví ČR rozhodlo o pozastavení provozu aplikace eRouška od konce října 2021.

K čemu je eRouška?

Aplikaci eRouška vydal tým projektu Chytré karantény jako jeden z nástrojů, jak udržet nemoc covid-19 pod kontrolou, a zabránit tak komunitnímu šíření.

Jak funguje? Aplikace přes Bluetooth zaznamenává anonymní data o setkáních s ostatními uživateli eRoušky. Když se u některého z nich později testem prokáže onemocnění covid-19, aplikace vám zobrazí anonymní upozornění na možné riziko nákazy koronavirem a doporučí další postup. Dokáže tedy zjistit, v jaké přibližně vzdálenosti jste byli od jiných chytrých telefonů, které využívají eRoušku, a na jak dlouho. Ví, že se to stalo (setkali jste se s jiným uživatelem eRoušky), ale ne, kde se to stalo.  

Pokud jste nakažen, je vám při oznámení výsledku přidělen unikátní kód. Pokud ho zadáte do eRoušky, aplikace může díky tomu upozornit potenciálně nakažené o rizikovém setkání s vámi. Ti se tak s vědomím, že s potkali s nakaženým, mohou se chovat obezřetněji a více chránit např. zranitelné osoby.

Přišla mi SMS, že jsem pozitivní. Pokud vám přišel pozitivní výsledek PCR testu, přečtěte si detailní návod. Pokud se dostatečně včas oddělí potenciálně nakažení lidé od ostatních, omezí se riziko nákazy pro všechny. Proto, prosím, vložte kód do eRoušky. Údaj je vložen anonymně, ale i jeden kód může zamezit desítkám nakažených.
 

Časté dotazy k tomuto tématu

Když mi přijde upozornění, že jsem byl v kontaktu s pozitivním člověkem, musím automaticky do karantény?
Zaznamenává eRouška můj pohyb?
Dozví se někdo kromě mě, že mi přišlo upozornění na kontakt s pozitivním člověkem?
eRouška mi hlásí rizikový kontakt, ale já uvedený den nikde nebyl. Jak je to možné?