Přejít k hlavnímu obsahu
Od 1. 9. nebudou testy na covid hrazeny pojišťovnou. Hrazeny budou rozočkovaným osobám, dětem a několika dalším výjimkám.

Rozdíl mezi RT-PCR testem, Rapid antigen testem a protilátkovým testemRT-PCR test

Detekuje přítomnost virové RNA. Je velmi přesný a účinný. Tento test je schopný odhalit nakažené covid-19 i předtím, než jsou infekční, a umožní včasnou izolaci. Tím je tato metoda schopná zabránit přenosu viru na další hostitele.

Nevýhodou je finanční nákladnost v porovnání s Antigenními testy, delší doba vyhodnocování a nutnost vysoce odborného personálu pro manipulaci se vzorky.

Diskriminační PCR test

Diskriminační PCR test  je test prováděn v laboratoři u pozitivních vzorků a umožňuje stanovit, zda se jedná o konkrétní mutaci, pro kterou je daný diskriminační test navržen.

Rapid Antigen test

Detekuje virové bílkoviny. Rapid antigen test odhalí nemocné na vrcholu infekce, kdy je v těle nejvyšší koncentrace těchto bílkovin.

Nevýhodou je, že nejsou tak citlivé (přesné) jako standardní RT-PCR testy používané pro přesné určení nakažených. Při jejich používání nemalé procento infikovaných testem projde jako falešně negativní. Tito lidé budou za pár dní virus šířit mezi své okolí v domnění, že jsou zdraví.

Jejich výhodou je cena, výsledek do 30 minut nižší náročnost na odbornost personálu.

Pokud jste testováni pomocí metodou Rapid Antigen testu, NENÍ zaručeno, že v době odběru testu nejste nakažení.

Zkratka POC, která se občas před spojením antigenní test vyskytuje, znamená "point of care" (někdy také POCT - "point of care testing"), v překladu místo péče. POC antigenní test je antigenní test, který byl proveden na veřejném odběrovém místě, nebo jiném místě, které k tomuto úkonu má licenci a následně byl na tomto místě i vyhodnocen. Pokud se POC před spojením nevyskytuje, jedná se například o samotesty, které lze zakoupit v lékárně a které neprovádí odborný personál. 

Test na protilátky

Tento test měří protilátky proti viru SARS-CoV-2 v těle lidí, kteří již prodělali covid-19, nebo se z nemoci úspěšně zotavují. Protilátky nejsou přítomny na začátku onemocnění.