Přejít k hlavnímu obsahu

Duševní hygiena



Doporučení

Základní doporučení pro udržení si duševního zdraví během pandemie vydala Asociace klinických psychologů České republiky. 

Základní doporučení pro udržení si duševního zdraví během pandemie vydala Asociace klinických psychologů České republiky. 

Další kroky k duševnímu zdraví:

  1. Nevyčítejte si nepříjemné pocity. Pokud ve vás situace kolem pandemie vyvolává jakékoli nepříjemné pocity nevyčítejte si je. Pandemie tvoří zcela neznámou situaci. Takové nepříjemné pocity, vyvolané zejména velkou nejistotou, jsou zcela normální a přirozené.
  2. Udržujte vztahy a sociální kontakt tak, jak to teď jde Lidé přirozeně žijí ve vztazích – partnerských, rodinných, přátelských. Proto není divu, že nám sociální izolace neprospívá. Jenže jsou to právě toto opatření, které je v boji s pandemií nejúčinnější. Pokud nežijete sami, pokuste se tento čas maximálně využít k péči o svoje vztahy. Koukněte se společně na film či si zahrajte společenskou hru. Ke komunikaci s ostatními využijte všechny způsoby komunikace na dálku – mobilní telefon, video hovory, sociální sítě atd. Pokud se cítíte osamělí, je možné, že se vám do kontaktu ani nechce, samota totiž krmí sama sebe. V takovém případě zkuste s tímto pocitem zabojovat a kontaktujte někoho ze svých blízkých, určitě vám to pomůže.
  3. Držte režim a žijte co nejvíc „jako normálně“ I pokud pracujete z domova, snažte se udržet si režim podobný tomu, jako byste do práce docházeli. Snažte se dodržovat pravidelné vstávání i pracovní dobu. Při rozplynutí dní do jakéhosi „vakua,“ je daleko větší pravděpodobnost výskytu úzkostných pocitů či výčitek. Navíc nám pravidelný řád dá pocit jistoty v jinak nejisté době. 
  4. Nežijte jen koronavirem I když je důležité informovat se o současné situaci, je rovněž důležité umět média včas vypnout. Přehlcení informacemi pak může vyvolat pocity úzkosti. Určete si čas, kdy budete číst zprávy, např. ráno a večer 30 minut.
  5. Sportem ku (duševnímu) zdraví Pohyb hraje klíčovou roli v naší psychické pohodě. Zkuste se jít každý den na chvíli projít nebo si alespoň zacvičte doma, třeba podle některého z videí Armády ČR.
  6. Nebojte se říct o pomoc Pokud cítíte, že na vás situace doléhá a vy byste se potřebovali někomu svěřit, řešit konkrétní problém nebo si jen s někým popovídat, neváhejte se obrátit na některou z krizových linek.

Článek je zkrácenou verzí textu Šest kroků k duševnímu zdraví od Nely G. Wurmové.