maps_ugcCertifikát o provedeném očkováníPandemie koronaviru zkomplikovala (nejen) mezinárodní dopravu, ale mnohé podniky, jako např. stravovací a ubytovací zařízení, musely být zavřené. A přinesla i spoustu dalších negativních dopadů na náš každodenní život. Nadějí k návratu k předpandemickému způsobu životu je očkování. 

Očkovací místa v ČR proto po aplikaci druhé dávky vydávají lidem certifikát o provedeném očkování. Můžete se podívat na jeho vzor. Očkovací místo má povinnost přímo na místě certifikát vydat pouze, pokud o to klient (očkovaná osoba) požádá. 

Vydání certifikátu přímo na místě není nezbytné, protože certifikát je vám poslán emailem, který jste při registraci na očkování zadávali. Certifikát samotný je ale chráněn heslem, to vám přijde zvlášť v SMS. Pokud si certifikát v mailu omylem smažete, kontaktujte očkovací místo, kde vás očkovali a oni vám certifikát opětovně zašlou. Jestliže vám nepřijde SMS s heslem, buď také kontaktujte očkovací místo, ať vám certifikát pošlou ještě jednou, nebo kontaktujte Helpdesk ÚZIS (týká se vás metodický helpdesk). Nezapomeňte s pracovníkem (očkovacího místa, nebo ÚZIS) překontrolovat, že máte správně zadaný email i telefonní číslo.

O certifikát lze požádat také online na Očkovacím portálu občana. Žádat na něm budete pomocí rodného čísla a čísla občanského průkazu, po jejich zadání vám přijde přihlašovací SMS. Přihlásit do něj se lze také pomocí eIdentity. Náhled žádosti najdete v odkazech níže.

Pamatujte, že člověk je považovaný za naočkovaného 7 dní po podání 2. dávky vakcíny. Není to ihned po podání 2. dávky, neboť tělo potřebuje nějaký čas na dokončení imunitní reakce, nicméně certifikát s datem podání druhé dávky obdržíte.


Časté dotazy k tomuto tématu

Jakým způsobem funguje generování čísla občanského průkazu a čísla pasu v certifikátu?
Jaké číslo pojištěnce bude vyplněno v certifikátu u cizinců?
Jakým způsobem funguje generování údajů do certifikátu u cizinců, u kterých se nenačítají údaje z ROB?
V jakých zemích bude potvrzení o očkování platit?