maps_ugcOčkování imobilních pacientůOčkovací látky dostupné v současné době (Pfizer/BioNTech a Moderna) bohužel nejsou z logistických důvodů vhodné pro očkování osob v domácím prostředí. V případě imobilních pacientů, kteří se nemohou dostavit do očkovacího místa, Ministerstvo zdravotnictví ve shodě se Sdružením praktických lékařů a krajskými koordinátory doporučuje očkování těchto osob v době, kdy budou k dispozici očkovací látky, které nebudou tolik náchylné ke znehodnocení při přepravě a skladování mimo stav hlubokého zmrazení. Takovými vakcínami jsou např. AstraZeneca či Johnson&Johnson. Očkování tak bude probíhat prostřednictvím praktických lékařů podle individuálního stavu pacienta, nikoli přes Centrální rezervační systém. Lékař se s pacientem dohodne na nejvhodnějším způsobu očkování.

Pokud se tedy osoba ze závažných zdravotních důvodů nemůže dostavit do očkovacího místa, je pravděpodobné, že z logistických důvodů u ní nebude možné provést očkování vakcínami Pfizer/BioNTech či Moderna. Osoba by měla kontaktovat praktického lékaře a domluvit se s ním na postupu, který pro ni bude nejvhodnější. Objednání neproběhne přes Centrální rezervační systém.

 

Brno spustilo od 26. ledna možnost, aby se imobilní senioři (80+) zaregistrovali na čísle 771 135 452 (funguje v pracovní dny od 8 do 12 a od 13 do 15 hodin) a očkování pak budou u sebe doma mobilním očkovacím týmem, jakmile to dostupnost vakcín dovolí. Přečtěte si podrobnosti na webových stránkách města.