Přejít k hlavnímu obsahu

Očkování osob bez veřejného pojištěníAť už jste český občan, nebo cizinec a nemáte veřejné zdravotní pojištění v zemi EU od 11. června je možné se očkovat, pokud spadáte do některé z níže uvedených skupin. 

Kdo se může očkovat v režimu samoplátců

Od 15. 11. (tento den došlo k posledním úpravám podmínek) se může v ČR nechat naočkovat v režimu samoplátců občan EU či třetí země, který splňuje alespoň jednu z následujících podmínek:

 1. je občan ČR bez veřejného zdravotního pojištění,
 2. má platné povolení k dlouhodobému nebo trvalému pobytu v ČR,
 3. je držitelem platného dlouhodobého víza,
 4. je občan EU s potvrzením o přechodném pobytu či povolením k trvalému pobytu na území České republiky,
 5. jedná se o rodinného příslušníka občana EU s potvrzením o přechodném pobytu či povolením k trvalému pobytu na území ČR.

Podmínka je, aby jednotlivé pobyty byly povoleny na min. 90 dnů. Tyto skupiny se mohou očkovat v režimu samoplátců (u všech platí, že nemají veřejné zdravotní pojištění). Pokud jde o cizince, který má veřejné pojištěn, týkají se ho jiné podmínky).

Pokud žádnou z těchto podmínek nesplňujete, nemůžete se v ČR očkovat. 

Kde a jakou vakcínou 

Kde se nechat naočkovat:

 • na ockoreport.uzis.cz použijte filtr "Samoplátci" (případně další filtry, které vám usnadní hledání),
 • pokud váš praktický lékař očkuje, informujte se u něj, zda očkuje také v režimu samoplátců.

Jakou vakcínou se očkuje:

Po použití filtru "Samoplátci" na ockoreport.uzis.cz se vám zobrazí, jakou vakcínu má očkovací místo k dispozici. Pokud se budete očkovat u svého praktického lékaře, informujte se  u něj, jakou vakcínu má. 

Cena pro samoplátce

Od 15. 11. 2021 je doporučená cena za provedení očkování 400,- Kč (může se měnit dle ceníku konkrétního očkovacího místa). Jde o náklad na podání dávky, vakcínu již hradí ČR. Tato cena se tedy platí 2x u dvou dávkových vakcín, u Janssenu jednorázově. 

Pokud jste k 15. 11. 2021 rozočkovaní (máte po první dávce, ale ještě ne po druhé), zaplatíte při aplikaci druhé dávky už také doporučenou cenu (respektive dle ceníku očkovacího místa).

Přihlášení k očkování

Využijete odkaz registrace.mzcr.cz/samoplatci. Případně můžete využít dlaždici pro samoplátce na rozcestníku crs.mzcr.cz

Postup registrace samoplátců

 • Na registrace.mzcr.cz/samoplatci zadejte telefonní číslo a obdržíte PIN1, který následně zadejte do systému,
 • otevře se vám formulář, ve kterém vyplníte údaje o své osobě,
 • vyberete si očkovací místo (umožňující očkování samoplátců) a odešlete žádost,
 • na vámi uvedenou e-mailovou adresu dorazí e-mail potvrzující registraci, a vámi uvedené telefonní číslo bude zaslána SMS potvrzující registraci a obsahující vaše identifikační číslo.

Jakmile vámi vybrané očkovací místo vypíše volné termíny k očkování, bude na vámi uvedené telefonní číslo zaslána zvací SMS s identifikačním číslem a PIN2. Oba tyto údaje budete potřebovat pro rezervaci termínů.

Postup rezervace samoplátců

Rezervaci můžete opět provést za využití portálu crs.mzcr.cz, kde vyberete dlaždici Očkování krok 2: Rezervace termínu, případně můžete využít přímo odkaz rezervace.mzcr.cz. Tento krok je shodný s rezervací termínů pro pojištěnce.

 • Pomocí obdrženého identifikačního čísla a PIN2 si na adrese rezervace.mzcr.cz zarezervujete termín na vámi vybraném očkovacím místě,
 • vyberete si datum a čas prvního očkování, termín pro druhé očkování se vám vygeneruje automaticky sám na stejné očkovací místo v intervalu dle aktuálně platných pravidel.

Na provedení rezervace máte 48 hodin od obdržení PIN2. Když z jakéhokoli důvodu neprovedete rezervaci termínu do 48 hodin, jste vrácen/a zpět do registrace a čekáte na novou SMS s výzvou z očkovacího místa.
Vrácen/a do registrace můžete být maximálně 3x, poté vaše registrace zaniká. Můžete si ale vytvořit novou, pokud se pro očkování rozhodnete později. 

Co si vzít s sebou

 • doklad totožnosti- pokud nejste občanem České republiky, vezměte si také doklad k ověření vašeho pobytového oprávnění v ČR,
 • hotovost či platební kartu a pozor: některá očkovací místa však přijímají na místě pouze platbu kartou.

Předem se můžete podívat na vzory dokladů.

Získání certifikátu o očkování

Certifikát si můžete vyzvednout ihned po očkování na portálu https://ocko.uzis.cz. Pro jeho vyzvednutí budete potřebovat stejný telefon a email, který jste uvedl/a při registraci.

Více o certifikátu...