Na každém očkovacím místě budete procházet skrz několik stanovišť. Dostavte se hlavně v v rezervovaný termín a čas.
Stanoviště 1 – registrace
Po vstupu klienta na OČM je provedeno ztotožnění. Klient předloží doklad totožnosti – občanský průkaz / pas a průkaz pojištěnce.
V čekárně klient od administrativního pracovníka obdrží informační leták o očkování a výtisk Dotazníku před očkováním proti onemocnění covid-19, který vyplní a podepíše.
Pokud klient přijde v jiný termín či čas, nemůže být očkován a OČM opouští. Pokud klient splňuje všechny požadavky registrace, postupuje na stanoviště 2.
Nezapomeňte mít s sebou i další vyžadované doklady:
- registrovaným na základě věkové skupiny stačí občanka a průkaz pojištěnce
- registrovaní za základě zdravotního stavu (chroničtí pacienti) musí předložit lékařskou zprávu (např. poslední od svého ambulantního specialisty)
- registrovaní na základě zaměstnání s sebou musí mít potvrzení od zaměstnavatele
Celkem do 5 min.
Stanoviště 2 – vyšetření lékařem
Po registraci na prvním stanovišti pokračuje klient na stanoviště lékaře, které je oddělené od ostatních prostor OČM. Klient lékaři předá vyplněný a podepsaný dotazník před očkováním, popřípadě jej vyplní s lékařem v průběhu odběru anamnézy před samotným očkováním.
Je-li očkování klienta indikováno lékařem, postupuje klient do očkovací místnosti. Pokud lékař vyhodnotí, že je očkování v daný moment kontraindikováno, opouští klient OČM.
Celkem do 7 min.
Stanoviště 3 – aplikace očkovací látky
V očkovací místnosti se zájemce o očkování řídí pokyny očkujícího pracovníka. Po aplikaci očkování postupuje očkovaný do čekárny.
Celkem do 3 min.
Stanoviště 4 – čekárna
V čekárně očkovaný klient vyčká minimálně 15 minut pod dohledem pověřeného zdravotníka nebo administrativního pracovníka. Očkovaní musí být poučeni, že ve výjimečných případech může dojít k reakci i po opuštění očkovacího místa.
Vydání certifikátu na požádání je další cca. 1 minuta.
INFORMACE A POKYNY PRO OČKOVANÉ:
Očkování je jedním z nejúčinnějších prostředků k omezení vzniku a šíření nákazy v populaci. V minulosti se díky rozsáhlým očkovacím kampaním podařilo řadu infekčních onemocnění významně potlačit nebo zcela zlikvidovat (např. pravé neštovice, přenosná dětská obrna). To by bylo možné i v případě onemocnění covid-19. Čím vyšší je procento očkované populace, tím nižší je počet osob, které se mohou nakazit a onemocnění šířit dál.
Jak se chovat na očkovacím místě?
- Dodržujte pokyny personálu.
- Po celou dobu pobytu na očkovacím místě mějte zakrytá ústa a nos (rouška, respirátor).
- Kdykoli je to možné, dezinfikujte si ruce.
- Při dotazování zdravotníka na Váš zdravotní stav odpovídejte pravdivě.
Jak očkování probíhá?
- Před samotným očkováním budete vyšetřeni zdravotníkem, který vám položí pár otázek týkajících se vašeho zdravotního stavu a případných alergií.
- Očkování se aplikuje do svalu v oblasti ramene.
- Po očkování musíte 15 minut počkat v čekárně pro případ, že by se vám udělalo nevolno.
- Pokud se vám ještě na očkovacím místě udělá nevolno, informujte okamžitě personál.
- Vzhledem k tomu, že jsou aktuálně dostupné očkovací látky dvoudávkové, je potřeba podstoupit druhou dávku očkování, aby Vaše ochrana byla co nejvyšší.
Co mám dělat po očkování?
- V den očkování i následující den je vhodné dodržovat klidový režim.
- Po první dávce ještě není Vaše ochrana dostatečná a můžete se stále nakazit. Dodržujte proto všechna opatření k zabránění Vaši nákazy (roušky, rozestupy, pravidelné mytí a dezinfekce rukou).
- Na druhou dávku očkování se dostavte v den i přesný čas, který vám byl přidělen.
Jaké jsou nežádoucí reakce po očkování?
- Po očkování se u Vás může projevit bolest, zarudnutí nebo otok v místě injekce, únava, bolest hlavy, bolest svalů či kloubů a méně často i zvětšení mízních uzlin, nevolnost, třesavka, zvýšená teplota nebo zimnice. Příznaky obvykle do několika dní samy odezní bez nutnosti léčby.
- Tyto reakce jsou však zcela běžné a mohou se vyskytovat i po jiných očkováních. Závažné reakce po očkování jsou velmi vzácné.
- Je důležité si uvědomit, že tyto dočasné reakce sice mohou být nepříjemné, avšak samotná nemoc covid-19 může Vaše zdraví významně poškodit a to nejenom případným závažným průběhem, ale i možnými dlouhodobými následky.
- V případě, že zmíněné příznaky přetrvávají déle jak tři dny, dochází k jejich zhoršení či se projeví jiné příznaky, kontaktujte svého praktického lékaře a informujte ho o své situaci.
Očkování je aktuálně nejvhodnější možností, jak současnou epidemii onemocnění covid-19 zastavit a vrátit se k běžnému životu před pandemií bez plošných opatření.
Očkováním proti onemocnění covid-19 totiž ochráníte před nákazou nejen sebe a svoji rodinu, ale i své okolí.