Přejít k hlavnímu obsahu

Rozvedené rodinyTato Životní situace je archivována. Text níže nemusí být aktuální.

Pravidla a doporučení

Dítě má právo stýkat se s oběma rodiči i po dobu pandemie

Z právního hlediska zde tedy není žádný důvod nedodržovat rozhodnutí soudu týkajícího se dětí.

Na druhé straně je třeba uvážit veškerá rizika a pokusit se vytvořit pravidla, která zmenšují možnost přenosu nákazy. Především pak pokud je riziko nákazy u jednoho z rodičů větší (jako je tomu například u zdravotníků nebo jiných osob, které jsou v kontaktu s nemocnými nebo větším počtem lidí). Takovéto úpravy režimu by ale měly vycházet z dohody obou rodičů.

Z hlediska komunikace v rámci rozvedených rodin, je třeba brát v potaz především zájem dítěte. Pokud je kvůli pandemii situace komplikovaná, měli by se rodiče pokusit o takovou dohodu, která umožní dítěti bezpečí.

Doporučujeme udržovat kontakt s dítětem prostřednictvím telefonátů, video-hovorů a dalších nástrojů, které umožní alespoň náhradní kontakt, pokud karanténa či jiná opatření osobní kontakt nedovolují.

Změna ve střídavé péči je také výrazně doporučena v případě, kdy se jeden z rodičů ocitne v izolaci či karanténě. V takovém případě by k předání dítěte nemělo dojít. Pokud se dítě nachází v péči rodiče, který musí z nějakého důvodu zahájit karanténu, mělo by dítě setrvat v karanténě s tímto rodičem. Pokud se naopak dítě zrovna nachází v péči jednoho rodiče a mělo by přejít v rámci střídavé péče k rodiči, který musí zahájit karanténu nebo se v ní nachází, doporučujeme toto předání neuskutečnit.