Přejít k hlavnímu obsahu

Péče o roušky a respirátoryPravidla a doporučení 

Správná manipulace s rouškou/respirátorem:

 1. Nasazení
  Pokud si roušku či respirátor nasazujte mějte vždy čisté ruce (umyté mýdlem a vodou nebo vydezinfikované).
  Během nasazování se snažte nedotýkat přední části, manipulujte pouze s gumičkami či šňůrkami, případně pouze opatrně upravte rouškuči respirátor kolem nosu. Mezi obličejem ochranným prostředkem by po nasazení neměly být žádné mezery.
 2. Nošení
  Roušku či respirátor je nutné vyměnit vždy, když jsou vlhké (takové nechrání). Záleží na materiálu, ale průměrně měňte roušku cca jednou za 2 hodiny, respirátor pak jednou za cca 8 hodin.
 3. Sundávání
  Při sundávání se nedotýkejte přední části roušky či respirátoru, protože na té jsou kapénky obsahující viry a bakterie.  Sundávejte je zezadu za gumičky nebo šňůrky.
  Roušky či respirátory na jedno použití po sundání ihned vyhoďte (ideálně do popelnice před domem, nemusí to být žádný speciální kontejner). Poté si umyjte a vydezinfikujte ruce.
  Látkové roušky po sundání hned spařte horkou vodou, a následně vyperte (stačí propláchnout mýdlem). Pokud to není možné, vložte je do igelitového sáčku a uzavřete, až to bude možné, vydesinfikujte je. Jak na to najdete níže.

Ochranné pomůcky určené na jednorázové použití nepoužívejte opakovaně. Vlivem vlhkosti se během nošení snižuje filtrační účinek. Dezinfekcí zlikvidujete virů a bakterie na povrchu roušky, filtrační účinek však již obnovit nelze. Dokonce by desinfekcí mohlo dojít k jeho snížení. Opakovaně lze používat látkové roušky, je však potřeba jejich pravidelná dezinfekce.

Jak roušky dezinfikovat?

Lze ji vyprat v pračce. Pro vyšší prevenci doporučujeme:

 1. Roušky prát odděleně od ostatního prádla.
 2. Roušky prát v běžných pracích prostředcích, případně lze přidat speciální dezinfekci do prádla. Můžete přidat i bělící prostředky.
 3. Použít program s vyvářkou, minimální teplota, která viry zničí, je 60°C po dobu min. 30 minut.
 4. Po vyndání z pračky roušku usušit (lze použít i sušičku), a následně vyžehlit napařovací žehličkou na co nejvyšší teplotu.
 5. Při manipulaci s čistými rouškami mít vždy umyté nebo vydezinfikované ruce.
 6. Čisté roušky skladovat odděleně (např. ve vzduchotěsné nádobě).

 

Nebo také vyvařit. Jak na to?

 1. Roušky zcela ponořte do vody a vařte v hrnci na plotně alespoň 5 minut.
 2. Poté nechte roušky ve vodě zchladnout.
 3. Roušky pak vyndejte a nechte uschnout. Pak je vyžehlete napařovací žehličkou na co nejvyšší teplotu.
 4. Při manipulaci s čistými rouškami mějte vždy umyté nebo vydezinfikované ruce.
 5. Čisté roušky skladujte odděleně (např. ve vzduchotěsné nádobě).

Alternativně lze místo kroku 1. vložit roušky do lavoru / hrnce a spařit je vroucí vodu z varné konvice.

Co naopak jako desinfekce nefunguje?

 • Pouhé žehlení. Pokud roušky jen vyžehlíte, není jisté, že se opravdu zbavíte všech virů a bakterií. Proto roušky nejdřív vyperte nebo vyvařte.
 • Použití mrazáku. Virus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc covis-19 je velmi odolný vůči nízkým teplotám. Umístěním do mrazáku jej tedy nezlikvidujete, navíc hrozí kontaminace potravin, které v mrazáku máte.
 • Použití trouby či mikrovlnky. Při vložení do trouby nebo mikrovlnky hrozí, že materiál začne hořet, proto to raději ani nezkoušejte.