Přejít k hlavnímu obsahu

Péče o roušky a respirátorySprávná manipulace s rouškou/respirátorem:

 1. Nasazení
  Pokud si roušku či respirátor nasazujete, mějte vždy čisté ruce (umyté mýdlem a vodou ).
  Během nasazování se snažte nedotýkat přední části, manipulujte pouze s gumičkami či šňůrkami, případně pouze opatrně upravte roušku či respirátor kolem nosu. Mezi obličejem a ochranným prostředkem by po nasazení neměly být žádné mezery.
 2. Nošení
  Roušku či respirátor je nutné vyměnit vždy, když jsou vlhké (takové nechrání). Záleží na materiálu a na údaji uvedeném výrobcem na obalu, ale průměrně měňte roušku cca jednou za 2 hodiny, respirátor pak jednou za cca 8 hodin.
 3. Sundávání
  Při sundávání se nedotýkejte přední části roušky či respirátoru, protože na té jsou kapénky obsahující mikroorganismy . Sundávejte je zezadu za gumičky nebo šňůrky.
  Roušky či respirátory na jedno použití po sundání ihned vyhoďte (ideálně do popelnice před domem, nemusí to být žádný speciální kontejner). Poté si umyjte ruce mýdlem a tekoucí vodou.

Ochranné pomůcky určené na jednorázové použití nepoužívejte opakovaně. Vlivem vlhkosti se během nošení snižuje jejich filtrační účinek. Dezinfekcí zlikvidujete viry a bakterie na povrchu roušky, ale nikoli jejich zárodky a filtrační účinek však již obnovit nelze. Dokonce by dezinfekcí mohlo dojít k jeho snížení.