Rouška
Roušky dobře chrání před šířením kapének, které vydechuje nositel roušky (průchodu kapének zevnitř ven). Roušky tím slouží jako ochrana ostatních – odtud heslo „moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě“.
Pokud máte nasazenou roušku, chrání ale i sebe. Ochrana není tak vysoká, jako u respirátoru, ale je rozhodně vyšší, než pokud jste bez roušky. Minimálně z části brání kapénkám vydechovaným ostatními, a také se např. méně dotýkáte obličeje.
Roušky jsou buď jednorázové (také se jim často říká lékařské), nebo látkové na opakované použití.
Respirátor
Respirátor (polomaska) silně chrání před průnikem virů a bakterií z vnějšího prostředí i jeho nositele.
Respirátory se odlišují svým označením. Konkrétně se značí FFP2 a FFP3. Zkratka FFP vychází z anglického termínu „filtering face piece“ (filtrační maska na tvář), číslo za tímto označením značí míru ochrany, respektive míru propustnosti respirátorů podle Evropské normy:
U respirátoru třídy FFP2 smí únik činit maximálně 11 %. U respirátoru třídy FFP3 smí únik činit maximálně 5 %.
Respirátor s výdechovým ventilem
Respirátory s výdechovým ventilem chrání před průnikem virů a baterií z vnějších prostředí pouze své nositele. To, co nositel tohoto ventilátoru vydechujete, ale nijak filtrováno není. Respirátory s ventilem proto nemohou nosit osoby nakažené covid-19.
Ochranný štít
Štíty vždy používejte jen jako doplnění jiné ochrany dýchacích cest. Tedy mějte i roušku nebo respirátor, samotné štíty nejsou dostatečnou ochranou. Používají se zejména ve zdravotnických zařízeních nebo všude tam, kde potřebujete vyšší ochranu. Pokud máte štít, je chráněna větší část vašeho obličeje.