Přejít k hlavnímu obsahu

Jsem učitelPravidla a doporučení

Pokud jste učitelem tříd, které se účastní prezenční výuky, je samozřejmé, že můžete do školy docházet.

Testování

Stále probíhá plošné testování žáků v celé ČR. Preventivní plošné testování antigenními testy, které se ve vybraných školách provádí každé pondělí (1 x týdně).

Testování se týká všech, bez ohledu na to, zda jsou plně očkovaní či spadají do ochranné lhůty po prodělání nemoci. Test provedený ve škole lze nahradit RT-PCR testem (ne starším než 72 hod.) či RAT antigenním testem (ne starším než 24 hod.) provedeným poskytovatelem zdravotních služeb s negativním výsledkem.

Více informací naleznete v ŽS: povinné testování zaměstnanců škol a školských zařízení a povinné testování žáků.

Pokud nejste učitelem školy, kde se provádí plošné testování žáků, platí pro vás obecná pravidla: povinného testování zaměstnanců a OSVČ.

Výjimka z povinného nošení ochranného prostředku při vzdělávání se nadále vztahuje pouze na očkované pedagogy. A to bez ohledu na to, že se neočkovaný pedagog podrobí povinnému testování na pracovišti. Rozdíl je zde ten, že pokud se zaměstnanec neotestuje, musí nosit respirátor vždy, jediná výjimka je při jídle a pití (neplatí tedy obecné výjimky – ty platí pouze tehdy, pokud se pedagog otestuje).

Pravidla mimo prostory škol a školských zařízení:

I pro učitele, jako dozor dětí a žáků platí výjimka z prokazování skutečností O-N-(T) při návštěvě sportovních či kulturních prostor v rámci vzdělávacích aktivit, dále pak při účasti na školních výletech, školách v přírodě atp.

Nadále dbejte na dodržování hygienických doporučení a opatření:

  • Respirátory, nanoroušky nebo zdravotnické roušky jsou pro žáky i vyučující povinné s výjimkou kdy je žák usazen, konzumuje potraviny/nápoje, dále při aktivitách jejichž charakter to vylučuje tj. tělesná výchova, zpěv atp. 
  • Doporučujeme časté větrání ve třídách i společných prostorech (5 minut mezi hodinami a uprostřed každé hodiny, popřípadě každých 30 minut).
  • Doporučuje se pobyt na čerstvém vzduchu.
  • Doporučujeme organizovat pohyb žáků v prostoru školy (včetně příchodu a odchodu) tak, aby se limitoval kontakt s žáky dalších tříd.

Pro případ, že škola funguje v režimu distanční výuky, pamatujte, že není složitou výzvou jen pro studenty, ale také pro pedagogické pracovníky. Řada z nás se s online nástroji teprve učí. Berte to ale, prosím, i tak, že rozšiřujte jednak své dovednosti, jednak tím pomáháte i svým žákům a studentům. Výklad učitelův je při studiu nenahraditelný a studenti Vaši snahu zprostředkovat ho alespoň na dálku určitě ocení.

Současná situace je velice psychicky náročná. Především pak se zvýšeným stresem, který změna v typu výuky obnáší. Nebojte si říci o pomoc. Více informací najdete v okruhu Stres a zvládání dopadů pandemie.

Pokud budete potřebovat pomoci po technické stránce, nebojte se požádat o pomoc své děti. Rádi Vám pomohou a předají své zkušenosti.

Očkování

Registrace na přednostní očkování pro pedagogické a nepedagogické pedagogy byla ukončena.

Inspirace

Na webu MŠMT naleznete spoustu užitečných tipů na online výuku.

Inspirovat se můžete také z návodných webinářů, jak zvládnou nástrahy, na které můžete v online třídě narazit.

Odkazy na videa z online výuky.