Přejít k hlavnímu obsahu

Úmrtí blízkého na covid-19Tato Životní situace je archivována. Text níže nemusí být aktuální.

Důsledky

Ztráta blízkého je náročná v mnoha ohledech. Jedním z nich je i finanční stránka situace, která je ještě významnější, pokud byl zemřelý živitelem rodiny. K dispozici v tomto těžké období je vám několik mechanismů pomoci, kterých můžete využít.

V rámci pohřebného můžete získat 5 000 Kč na náklady spojené s pohřbem nezaopatřeného dítěte nebo jeho rodiče. Pokud je covid-19 uznán jako nemoc z povolání, mají pozůstalí nárok na různé příspěvky z úrazového pojištění. Finanční pomoc po ztrátě blízkého poskytuje minimálně rok od smrti vdovský a vdovecký důchod a nezaopatřeným dětem důchod sirotčí. Zjistěte, jestli se na vás nárok na tyto důchody vztahuje na webu MPSV.

Psychické důsledky

Vyrovnání se se smutkem ze ztráty někoho blízkého v době pandemie může být obzvláště náročné. Omezení možnosti osobního setkávání neumožňují setkávání s přáteli a rodinou za účelem vzájemné podpory.

Pokud jste ztratili někoho blízkého, jsou pocity smutku naprosto přirozenou reakcí na traumatizující událost.

Mezi běžné reakce na traumatizující událost patří:

 • Šok
 • Popření
 • Úzkost
 • Smutek
 • Hněv
 • Problémy se spánkem
 • Nechutenství.

Lidé se vyrovnávají se ztrátou různými způsoby, následující kroky Vám mohou pomoci:

 • Kontaktujte další blízké osoby: zavolejte, či napište svým přátelům, nebo někomu z rodiny. Sdílejte pomocí e-mailu, videohovorů či sociálních médií s rodinou a přáteli společné vzpomínky či fotografie, které Vám vašeho blízkého připomínají.)
 • Věnujte se činnosti, která Vám blízkou osobu připomíná: např. příprava jeho oblíbeného jídla, věnujte Vašemu blízkému vzpomínku.
 • V případě potřeby se nebojte kontaktovat některou z linek pomoci: Seznam linek pomoci najdete v tématu Psychologická pomoc.
 • Vyhledejte duchovní podporu od církevních organizací.

Během pandemie může rodina a blízcí přátelé osoby, která na covid-19 zemřela, zaznamenat stigmatizaci od okolí. Pokud zažíváte pocity nepochopení, odmítání, či dokonce hněvu ze strany osob ve vašem okolí, má to pravděpodobně příčinu v nedostatečné informovanosti těchto osob o pandemii. Situaci se vašemu okolí snažte vysvětlit a v případě, že se na to necítíte, se těmto osobám se raději vyhněte.

Vyrovnání se se ztrátou u dospívajících

Adolescenti se mohou vyrovnávat se ztrátou jinými způsoby než dospělí. Mezi reakce na ztrátu můžeme zařadit např. výrazné narušení spánku o snahu se více izolovat či podrážděnost, frustraci, upínání se na technologie (trávení času na sociálních sítích, hraní her apod.).

Rodiče dospívajících by se měli snažit o ztrátě mluvit a vyjádřit jim podporu. V případě potřeby mohou dospívající kontaktovat krizové linky určené přímo pro ně jejich seznam najdete v tématu Psychologická pomoc.

Vyrovnání se se ztrátou u dětí

U dětí se smutek může projevovat jinak než u dospělých. Pro některé děti může být obzvlášť těžké pochopit a vyrovnat se se ztrátou milovaného člověka. Někdy se děti zdají smutné a mluví o tom, že jim daná osoba chybí. Jindy si hrají a komunikují a dělají své obvyklé činnosti, aniž by projevovaly známky stesku.

Pokud dítě prožívá smutek, můžete mu pocit např. tak, že:

 • Situaci s ním proberete a pokusíte se pochopit jeho vnímání události. - Pokud má dítě otázky, snažte se na ně odpovědět.
 • Snažte se dítěti udržet co nejběžnější denní režim.
 • Travte čas se svým dítětem čtením, kreslením nebo jinými aktivitami, které ho baví.

Pokud máte pocit, že vaše dítě potřebuje další pomoc (zvláště pokud jsou patrné výraznější změny v jeho chování), můžete kontaktovat některou z linek určených pro rodiče, najdete je v tématu Psychologická pomoc. Nebo také kontaktovat praktického lékaře pro děti a dorost.


Související odkazy a zdroje