Tato Životní situace je archivována. Text níže nemusí být aktuální.
Doporučení
Přijít o práci je vždy nepříjemná zkušenost a životní situace. Následující řádky jsou tady, aby Vám co nejrychleji pomohly nalézt nové zaměstnání podle svých představ. Ideálne ještě předtím, než se stanete nezaměstnaným. Celý postup, co dělat, sepsal Úřad práce na svých stránkách.
V hledání zaměstnání vám pomůže seznam volných pracovních míst, který spravuje Úřad práce. Na webu MPSV také můžete zadat svůj inzerát s požadavkem na práci. Pokud chcete změnit práci nebo vám hrozí, že o tu současnou přijdete, podejte si žádost o zařazení do evidence zájemců o zaměstnání. Úřad práce vám pak může zprostředkovat nové zaměstnání. Pokud jste již práci ztratili, podejte žádost o zprostředkování zaměstnání a současně s touto žádostí můžete podat žádost o podporu v nezaměstnanosti. Tato podpora vám pomůže v období, kdy si hledáte novou práci. Základní podmínkou pro tuto podporu je, že jste v posledních dvou letech alespoň 12 měsíců pracovali. Přesné podmínky naleznete na webu MPSV.
Pokud žádáte o zprostředkování zaměstnání nebo o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání, můžete s úřadem práce komunikovat online. Elektronický kontakt je v současnosti doporučen. Návod naleznete na stránkách Úřadu práce.
Jaká pomoc je vám nabízena při hledání a nástupu do nové práce (jako například podpora při rekvalifikaci) je popsáno v ŽS Podpora zaměstnanosti.
Pokud se dostanete do hmotné nouze, pomůžou vám informace v ŽS Hmotná nouze a ŽS Mimořádná okamžitá pomoc.
Jste-li rodinou s dětmi, podívejte se, na jaké příspěvky můžete mít nárok v ŽS Podpora rodin s dětmi.
Pokud jste se vrátili ze zemí EU/EHP/Švýcarska, kde jste ukončili pracovní poměr, přečtěte si informace, co je třeba udělat.
Přejeme hodně štěstí a jen pro jistotu připomínáme, že zde na webu najdete i informace o možných kompenzacích, dávkách a také kde hledat v případě potřeby odbornou psychologickou pomoc.