Přejít k hlavnímu obsahu

Obecné informace o antigenních testech a popis provedení testu



Princip fungování rychlých antigenních testů (RAT), které provedl zdravotnický pracovník

Antigenní test detekuje virové bílkoviny. Tyto tzv. „rapid antigen testy“ odhalují nemocné na vrcholu infekce, kdy je v těle nejvyšší koncentrace těchto bílkovin. Právě u takových lidí je nejvyšší riziko přenosu nákazy na jiné osoby. Oproti RT-PCR testům je výhodou nižší náročnost na odbornost zdravotnického personálu při odběru, možnost vyhodnocení testu přímo na místě odběru a rychlost tohoto vyhodnocení (čas od odběru vzorku po zjištění výsledku nepřesahuje 30 minut) a až 10x nižší cena. Naopak nevýhodou je, že nejsou tak citlivé jako standardní RT-PCR testy používané pro přesné určení nakažených.

Průběh testu

Při příchodu Vás identifikují, mějte u sebe Občanský průkaz, nebo Cestovní pas, s sebou mějte také průkaz pojištěnce. Dostanete eŽádanku, bude trvat 3-5 minut, než zdravotnický pracovník tuto administrativu zvládne. Odběr bude trvat cca. 1-2 min., pro testovaného je samotný odběr stejný jako u PCR testů, tzn. výtěr nosní dutiny speciální tyčinkou. Provedení, vyhodnocení a zaevidování výsledku testu zabere 15 - 35 minut. 

Na odběrovém místě byste tak měli dohromady strávit  přibližně 20 až 40 min., v závislosti na vytížení a provozních možnostech konkrétního odběrového místa. 

Ministerstvo zdravotnictví ČR připravilo také krátké instruktážní video, můžete se tedy podívat, co vás případně čeká. Připraveno je také instruktážní video pro praktické lékaře a ambulantní specialisty, kteří by se chtěli zapojit mezi odběrová místa.

Bezpečnost a spolehlivost testu

Testy nejsou nebezpečné, pokud je provádějí pouze proškolení zdravotničtí pracovníci. Proto musí být každé odběrové místo zaregistrované a zdravotničtí pracovníci proškolení. Chápeme, že výtěr nosohltanu není příjemnou záležitostí. Dbejte proto pokynů zdravotnického pracovníka, aby se zajistilo, že odběr proběhne v pořádku a zároveň to bude pro vás minimálně diskomfortní.

Pro určení spolehlivosti a chybovosti antigenních testů se používají výpočty tzv. specificity a senzitivity.

Senzitivita se měří poměrem pozitivně otestovaných antigenním testem proti všem nakaženým (včetně lidí kteří vyšli z antigenního testu negativně, i když referenční RT-PCR test vyšel pozitivně). Dle informace z tiskové konference 26.11. 2020 (Státní zdravotní ústav – Ostrava) mají antigenní testy dovážené do ČR senzitivitu v rozmezí 81 % až 98 %. To znamená že negativní výsledek z rychlého antigenního testování (RAT), které provedl zdravotnický pracovník, nemusí znamenat, že nejste nakažen s takovou spolehlivostí, jako PCR test.

Specificita se měří poměrem negativně otestovaných antigenním testem proti všem nenakaženým (včetně lidí, kteří vyšli z antigenního testu pozitivně, i když referenční RT-PCR test vyšel negativně). Rychlé antigenní testy (RAT), které provedl zdravotnický pracovník, obecně mají vysokou míru specificity. To znamená že člověk, kterému vyšel pozitivně antigenní test je s vysokou mírou pravděpodobnosti nakažen.

Časté dotazy k tomuto tématu

Kde si nechat provést antigenní test?
Kdy se musím nechat otestovat?
Jak prokážu absolvování antigenního testu?
Mohu testování odmítnout?
Je antigenní testování zpoplatněné?
Je třeba se na antigenní testy zarezervovat?
Musím čekat na výsledek antigenního testu na místě, nemůže mi taky přijít SMS?
Když se nebudu moci dostavit na zarezervovaný termín antigenního testu, mohu rezervaci změnit?
Musím se při rezervaci termínu antigenního testu registrovat do systému Reservatic?