Přejít k hlavnímu obsahu

Podání daňového přiznání a PřehledůDíky generálnímu pardonu ministryně financí je fakticky posunuta lhůta pro podání přiznání k dani z příjmu. Prominutí  úroků z prodlení a pokuty za opožděné daňové přiznání u daně z příjmů, platí pro všechny daňové poplatníky (fyzické osoby i podnikatele). Papírové podání daňového přiznání je tudíž posunuto do 3. května 2021 a elektronické podání do 1. června 2021. Online formou lze daňové přiznání podat například v novém finančním úřadě na adrese www.mojedane.cz. Pro papírové přiznání bude možné využít podatelny, pošty a sběrné boxy před finančními úřady.

V návaznosti na toto posunutí lhůty pro podání daňového přiznání je posunuta také lhůta pro podání Přehledu o příjmech a výdajích OSVČ za rok 2020, které je nutno podat do jednoho měsíce ode dne, ve kterém mělo být podáno daňové přiznání. Bez sankce je nyní mimořádně možné přehled podat a případný doplatek pojistného zaplatit až do 30. června 2021. Při podávání přehledu postupujte podle instrukcí na webu České správy sociálního zabezpečení. S ohledem na epidemickou situaci je doporučeno podávat přehled elektronicky pomocí interaktivního formuláře.

6. dubna 2021 podepsal prezident zákon, kterým se mění zákon o pojistném na veřejné zdravotní pojištění. Díky tomu je posunuta lhůta, ve které musí OSVČ podat přehled za rok 2020 zdravotní pojišťovně na 2. srpna 2021. Případný doplatek pojistného je nutné zaplatit do 8 dnů od podání přehledu, tedy nejpozději 10. srpna 2021.