Přejít k hlavnímu obsahu

Změní vakcína moje DNA?Tato Životní situace je archivována. Text níže nemusí být aktuální.

Ne, nezmění. 

mRNA vakcíny jsou nyní poprvé použité pro rutinní vakcinaci lidí. Jejich vývoj však trvá již téměř 20 let. V minulosti byl vývoj mRNA vakcín dovedený do stádia klinických hodnocení, ale vakcíny byly nestabilní a vyvolávaly slabou imunitní odpověď organismu. Tyto problémy ale byly vyřešeny, nebylo však možné s těmito vylepšenými vakcínami provést klinická hodnocení, protože nebyla ve světě žádná epidemie. 

mRNA vakcíny neobsahují DNA, která tvoří náš genom. mRNA vakcíny neobsahují živý virus a nemohou tedy vyvolat onemocnění. Je to pouze úsek RNA, ve kterém je vložena informace pro tvorbu jedné bílkoviny viru SARS-CoV-2, která je klíčová pro reakci našeho imunitního systému.

mRNA nevstupuje do té části buňky (jádro), kde je uložený náš genom. Bílkovina se z mRNA předlohy vyrobí v části buňky (cytoplazma), která je od jádra, a tedy i našeho genomu oddělena membránou. Vakcína s ním tedy nemůže reagovat a ani ho měnit. Řada běžných virů, kterými se infikujeme opakovaně v životě, jsou RNA viry a náš genom nemění (rhinoviry – původci rýmy, chřipka).

mRNA vakcíny je možné relativně snadno upravit, pokud je chceme využít proti jinému viru a jejich výroba je ve srovnání s jinými typy vakcín rychlejší. mRNA vakcíny zcela jistě otevírají novou éru prevence infekčních virových onemocnění.

Původní autorka textu: RNDr. Ruth Tachezy, Ph.D.

Shrnutí v 15 sekundách můžete vidět na kanále Youtube