Životní situace a Aktuální opatření jsou aktuální dle PES 5. Na AJ se pracuje.

airplanemode_activeLetištěPřed odletem

Na Mapě cestovatele si nejdříve zjistěte, jaká pravidla pro vás platí před vstupem do zahraniční země (např. PCR test, karanténa apod.). Zkontrolujte si, jaká na letišti platí aktuální hygienická opatření (Letiště Václava Havla).

Návrat do ČR

Při příletu se podívejte na následující mapu, kde naleznete seznam zemí podle míry rizika nákazy.

  1. Všichni cestující přilétající ze země, která není uvedena na seznamu zemí s nízkým rizikem nákazy onemocnění covid-19, musí před odletem do České republiky vyplnit příjezdový formulář.
  2. Po odeslání vyplněných informací obdrží cestující potvrzovací e-mail s QR kódem a odkazem.
  3. Formulář lze vytisknout nebo zobrazit na mobilním zařízení a předložit při pasové hraniční kontrole při příjezdu do České republiky.

Pro cizince

Cizinci mohou mimo jiné přicestovat i za účelem turistiky, ale s podmínkou vyplnění příjezdového formuláře a s podmínkou testu (buď PCR test provedený naz území EU států ne starší než 72 hodin nebo provedení testu na území ČR do pěti dnů po příjezdu). Jinak musí zůstat 10 dní v karanténě.

Z povinnosti vyplnění formuláře nebo podrobení se testu existují výjimky, například pro mezinárodní dopravu, diplomaty, tranzit do 12 hodin, pendlery, cesty ne delší než 24 hodin nebo osoby mladší 5 let. Pohyb těchto osob na území ČR je však omezen na nezbytné cesty (nelze například využít pro turistiku a zábavu). Podrobnosti naleznete v tomto opatření.

Pojištění

MZV ČR doporučuje před cestou uzavřít cestovní pojištění obsahující i léčebné výlohy pro případ onemocnění covid-19.

Česká letiště jako tranzitní letiště

Veškeré informace pro občany EU i občany dalších států naleznete v této tabulce. Anglická verze tabulky je zde

Tranzitní letiště mimo ČR

Cestujete-li do zahraničí a během vašeho letu musíte přesedat, podívejte se na Mapě cestovatele danou tranzitní zemi. Zde by měla být napsaná pravidla pro tranzit. Pokud tato informace není na dané stránce výslovně napsaná, obraťte se na info linku ministerstva: 224 183 200 (funguje PO-PÁ od 08:00 - 16:00 hod.).


Časté dotazy k tomuto tématu

Jak je to s tranzitními letišti mimo EU (např. Istanbul, Doha, Abú Dhabí etc.) a nutností testování?
Jaká hygienická pravidla platí na Letišti Václava Havla?