Životní situace a Aktuální opatření jsou aktuální dle PES 5. Na AJ se pracuje.

publicMapa cestovatele (podmínky vstupu do země/ povinnosti po návratu do ČR)Doporučení

Plánujete vycestovat do zahraničí a nevíte, jaké podmínky spojené s opatřeními proti koronaviru pro Vás platí a jaké máte povinnosti po návratu do ČR? Podívejte se na stránky Ministerstva zahraničních do tzv. Mapy cestovatele.

Zde si vyhledáte zemi, do které plánujete vycestovat, a uvidíte, zdali musíte před odjezdem absolvovat test či po příjezdu do země jít do povinné karantény atd. Na této mapě jsou také informace o povinnostech, které vyplývají z návratu z dané země. Jedná se např. o povinnost absolvování testu, vyplněné příjezdového formuláře apod.

MZV ČR doporučuje před cestou uzavřít cestovní pojištění obsahující i léčebné výlohy pro případ onemocnění covid-19.

Příklad z Mapy cestovatele Rakousko:

Od 19.12. 2020  musí cestovatelé z ČR  při příjezdu do Rakouska do 10denní karantény, a to i tehdy, kdyby předložili negativní test na covid-19. Uvedené opatření vyplývá z novely nařízení o podmínkách vstupu do Rakouska v souvislosti s pandemií COVID-19, která nabyla účinnosti 19.12.2020. Dle vyjádření rakouských vládních činitelů by toto opatření mělo platit minimálně do 24. ledna 2021. 

POZOR: Od 15. ledna 2021 je při příjezdu do Rakouska vyžadována elektronická registrace: kdo je povinen ji vyplnit, naleznete v článku ZDE.

Od  9. ledna 2021 zavedlo Rakousko  kontroly na hranicích  s ČR.  Od 14. ledna 2021 je uzavřeno 42 hraničních přechodů, otevřeno zůstává 17  hraničních přechodů. Bližší informace naleznete ZDE.

 


Časté dotazy k tomuto tématu

Musím mít test, když chci je nákupy do Rakouska?
Budeme moci v zimě odjet na dovolenou do Alp?
Do kterých zemích můžeme z ČR aktuálně vycestovat bez testu či karantény?