Přejít k hlavnímu obsahu

Těhotenství a narození dítěteTato Životní situace je archivována. Text níže nemusí být aktuální.

Pravidla a doporučení

Pokud se těhotná žena setká s nakaženým, nebo se u ní objeví příznaky nemoci covid-19, platí pro ni obecná pravidla. Informujte o tom ale svého lékaře, ten vám nejlépe poradí, jak postupovat. Bez předchozí telefonické domluvy nechoďte k praktickému lékaři ani ke gynekologovi.

Pro těhotné ženy, které nebyly v kontaktu s nakaženým, nemají příznaky koronaviru, ani nejsou nakažené se nic nemění. Dbejte ale zvýšených hygienických pravidel.

Těhotné ženy nakažené koronavirem mohou standardně rodit v porodnici. Je však nutné o nákaze informovat lékaře a dodržovat zvýšená hygienická pravidla. Zvýšený ohled je na hygienu nutné brát také proto, aby nedošlo k nákaze zdravotníků.

Pokud je těhotná žena nakažená a potřebuje do porodnice (na nezbytnou kontrolu nebo rodit), měla by se dopravit vlastním dopravním prostředkem. Můžete také zavolat na linku 112, může např. přijet sanitka, pokud by těhotnou ženu neměl kdo odvézt. O nemoci informujte zdravotníky předem i při příjezdu do porodnice. 

Návštěvy v nemocnici jsou povoleny i přítomnost u porodu je možná.

Během návštěvy není třeba mít nasazen respirátor 

Péče o maminku ani miminko se při porodu ani po něm nijak výrazně neliší. Je ale nutné dodržovat zvýšená hygienická opaření. Zdravotnická zařízení čelí v těchto dnech velmi silnému náporu, péče o těhotné ženy i novorozence je však zajištěna. Nemusíte se proto ničeho bát. O všech informacích souvisejících s možnou nákazou koronavirem ale, prosím, vždy předem lékaře informujte, aby bylo možné přijmout preventivní opatření pro ochranu zdravotníků, těhotné ženy, jejího doprovodu i ostatních pacientů v nemocnici. Narození dítěte pak bude událostí nejen radostnou, ale i bezpečnou.

Časté dotazy k tomuto tématu

Jak mám vědět, kdy si udělat test na covid-19, když nevím, kdy bude moje partnerka rodit? Nemohu si raději udělat samotest?
Mohu kojit, pokud mám koronavirus?
Mohu rodit v porodnici, když mám koronavirus?
Může se přenést vir z matky na dítě, pokud se během těhotenství nakazí koronavirem?
Musí žena nakažená koronavirem rodit císařským řezem?
Liší se léčba těhotných s onemocněním covid-19?
Lze těhotným ženám podávat antivirotika?
Jak mohu nákaze předcházet?